Kandallók helyiségek fűtésére
A fűthető kandallók használhatók a lakás, ill. a tér teljes, ill. kiegészítő fűtésére. A kandalló főfűtési berendezés, ha a fűteni kívánt teret kizárólagosan fűti, ilyen esetben általában zárt vagy nyitott-zárt tűzterű kandallót kell építeni. A nyaralókban és hétvégi házakban természetesen a nyitott tűzterű berendezésekkel is lehet temperálni. A főfűtési kandalló méretezésekor pontosan meg kell határozni a hőszükségletet, a fűtőfelületet, a kémény adatait és az égési levegő ellátását, figyelembe véve a rendelkezésre álló fűtőanyagot. Kiegészítő fűtésre használhatók az előzőekben nem ismertetett általában nyitott tűzterű kandallók, amelyek a meglévő fűtés hatását fokozhatják a fő fűtési idényben. Természetesen ezek elő- és utószezonban alkalmasak a lakás levegőjének temperálására is. Hőtechnikai méretezésük nem igényel nagy pontosságot, de a műszaki adatok megállapításához feltétlenül szükséges az ismeretük, és a műszaki méretezés.
Központi fűtés kandallóval
Központi fűtési kandallónak nevezzük azokat a berendezéseket, amelyek építészetileg és épületgépészetileg nyitott vagy zárt tűzterű kandallóegységet alkotnak, és a sugárzó hőn kívül központi hőtermelőben több helyiség fűtésére elegendő hőt állítanak elő, ill. azt valamilyen hordozóközeggel (víz, levegő) továbbítják a fűtendő helyiségbe.
A központi hőtermelő egység kandallóban való elhelyezésének előnyei és hátrányai is vannak. Előnye: az amúgy is megépített kandalló további hasznosítása. A zárt tűzterű kandallókba, építőszekrénybe szerelt központi fűtési betét jó konstrukció esetén 5-8%-kal gazdaságosabb bármely azonos üzemű, külön helyiségben elhelyezett kis kazánnal szemben. A központi fűtési kandalló nyitott tűztér esetében csakis a bázishelyiségből, zárt tűztér esetében pedig külső, alárendelt helyiségből is fűthető. Utóbbi a tisztán tartás szempontjából célszerűbb, viszont elmarad a nyílt tűz élménye.
Központi fűtési kandallót építhetünk időszakos (kiegészítő) és természetesen főfűtési berendezésként. A fűtés továbbítására a légcirkulációs és a meleg vizes megoldás, valamint a kettő kombinációja jöhet számításba, természetesen a kandalló sugárzó és felületi fűtési hőjének figyelembevételével.
A központi fűtési kandalló kapcsolódhat egy meglevő meleg vizes fűtési rendszerhez, alternatív megoldásként. Kettős fűtés természetesen nem jöhet számításba, de külön-külön, átkapcsolással minden nehézség nélkül működtethető.
Légfűtés kandallóval
A légfűtés előnyei: kis beruházási költség, csekély anyagszükséglet. rövid felfűtési idő, fagyveszélytől nem kell tartani, a fűtőtestek nem foglalják a helyet a helyiségekben, és az egyes helyiségek fűtése könnyen kikapcsolható. Hátrányai: a légcsatornák a zajt és a szagokat az egyik helyiségből a másikba továbbíthatják; a légcsatornák könnyen elpiszkolódnak, és nehezen tisztíthatók.
A fűtéshez használt levegő gravitációs úton vagy a légcsatorna-hálózatba beépített ventilátor hatására kering.
A ventilátorral működő légfűtő berendezés előnyösebb, mint a gravitációs légfűtő berendezés, mert kisebbek a légcsatornái. Kialakításakor jobban lehet alkalmazkodni az épület adottságaihoz, gyorsabb a felfűtés, jobbak a szabályozási feltételek. Hátrányos viszont az, hogy a ventilátor üzeme külön energiabázistól függ, és nagyobb az áramfogyasztás, valamint ha kismértékben is de zajforrás.
Egy helyiség légfűtése. A kandallóépítő külföldi cégek legelterjedtebb és leggazdaságosabb fűtési megoldása az egy helyiséget fűtő kandalló.
A légfűtés során tulajdonképpen beépített egyszeres vagy kettős falú kandallóbetétek segítségével hasznosítják az elveszett hőmennyiség nagy részét. A beépített kandallóbetét (a tűztér fala) a sugárzás ás a füstgáz melegét átadja a légkamrának. A légkamra levegője a hőmérséklet-különbség hatására áramlani kezd, és a csatlakozónyíláson keresztül fűti a helyiséget.
Az egyszeres falú légfűtő betétek üzemelése biztonságos, anyaguk lehet acél, öntöttvas, samott vagy előre gyártott hőálló beton. Általában gravitációs üzeműek. A nagyobb hatásfok eléréséhez szükséges, hogy a hőcserélő felület a lehető legnagyobb részén érintkezzék a fűtési levegővel.
A helyiség fűtésének hatásfoka javítható a levegő aerodinamikai hatásának jobb kihasználásával; eszköze a speciális tűzrács és tűzkosár, amelyek nyitott és zárt tűzterű kandallók esetében egyaránt készülhetnek, valamint a hőtükör. A speciális berendezés jó minőségű acélcsőből készülő összetett szerkezet, amely a tűztér hátfal és a lángtér vagy füstkamra légterében mint kalorifer működik, vonalvezetése is azonos azzal. Készítésének költsége és bonyolultsága sokkal kisebb a vele elérhető költségmegtakarításnál, ára időszakos fűtés esetén is nagyon rövid idő alatt megtérül.