Építőkövek:
A kandalló és a tűzhely legősibb építőanyaga a természetes kő.
Az eruptív kőzetek az izzón folyó magma megszilárdulása során jönnek létre. Közülük a mélységi kőzetek a Föld felszíne alatt nagy nyomáson lassan lehűlő magma megszilárdulása során keletkeztek (pl. gránit, gabbró). A kiömlési kőzetek a Föld felszínére jutó izzó magma (láva) hirtelen lehűlése és gyors megszilárdulása során keletkeztek (pl. riolit, fanolit, dácit, andezit, bazalt). A vulkáni tufák a föld felszínére törő lávából a levegőbe röpített és ott megszilárdult, majd a Föld felszínén leülepedett vulkáni porból állnak (pl. a díszítőkövek legértékesebb fajtái, a riolittufa, dácittufa, andezittufa, bazalttufa).
Az üledékes kőzetek vízből vagy levegőből leülepedett porból keletkeztek. A törmelékes kőzetek az elmállott, felaprózódott kőzeteknek a víz vagy szél által elszállított, leülepedett törmelékéből állnak (pl. homokkő). Az oldatból lerakódott, ill. kivált kőzetek a különböző vizekben oldott állapotban levő anyagokból válnak ki vagy ülepednek le, szilárd halmazállapotban (Pl. mészkő, dolomit, márga).
Az átalakult kőzetek a Föld felszínéről a földkéreg mélyebb részeibe süllyedt eruptív vagy üledékes kőzetekből a magas hőmérséklet és a nagy nyomás hatására- alakulnak át (pl. márvány). A kandallóépítéshez burkolatként használható hazai kövek a következők:
Homokkő:
A hazai homokkövek törmelékes összeálló kőzetek. Alkalmasak kandallófalazat építésére természetes, faragott vagy részben megmunkált formában.
Tömött, kemény mészkő:
Hazánkban két jelentős fajtája található. A tardosi márvány tengeri eredetű, nagyrészt kikristályosodott kalcitból áll, amely agyagerekkel van átszőve. Színe vörös, vörösesbarna. Külső kandalló építésére vagy burkolására csak fedett helyen ajánlható. A siklósi kemény mészkő jurakori világosdrapp és sárgás rózsaszínű, vagy az alsó triászból származó zöld mészkő. Jól fényezhető, ezért az építési gyakorlatban ezeket is „márványoknak” nevezzük. Külső és belső kandallók, valamint kandallófalak építésére rétegelt-megmunkált, valamint fényezett burkolati felületek készítésére ajánlhatók.
Édesvízi mészkő:
Édesvízből leülepedett likacsos mészkő. Színe fehér, világos és drapp. Fűrészelhető és jól faragható, hasítható és fényezhető. Hazánkban két fajtája terjedt el. A süttői mészkő négy színváltozata ismert. Legelterjedtebb hazai kövünk, kiváló tulajdonságai miatt több területen alkalmazható. Nyers ciklopként vagy soros burkolatként is gyakran alkalmazzák. A budakalászi mészkő tulajdonságai hasonlóak a süttői mészkőéhez, de közepesen lyukacsos szerkezetű. Előbbi külső-belső, utóbbi csak belső kandalló burkolataként használható.
Durva mészkő:
Tengeri (sós vízi) eredetű, nagy hézagtérfogatú, durva, sárgásfehér-fehér színű mészkő. Nagy porozitású, likacsos. A sóskúti mészkő könnyű megmunkálhatósága és kellemes színe miatt díszítőburkolatként kiválóan alkalmas. Szennyezett és nedves, víz-parti levegőjű környezetben csak belső kandalló burkolataként alkalmazható.
Gránitok:
Beszerzési lehetőségük korlátozott, ugyanis hazai lelőhelyünk nincs, csakis importból származhatnak. Reprezentatív belső kandallók burkolataként fényezve alkalmazhatók.
Márványok:
Alkalmazásuknak nagy hagyományai vannak. Elterjedtek a fehér és színes márványok. A legismertebb fehér márványok az olasz carrarat és a román ruskicai különböző színárnyalatai. Tömör szövetük, a kisebb-nagyobb kristályokkal, kellemes felülethatást kelt. A leggyakrabban használt színes márványok közül a bolgár, a román és a francia fekete, jugoszláv szürke. Szerkezetük azonos a fehérekével. Alkalmazhatók a kandalló teljes alsó részének burkolására vagy csak a kiemelt, hangsúlyozott rész készítésére.