Csináld magad, saját kandalló építés (Béres Zsolt)
Azoknak ajánlom figyelmébe e cikket, akik kellően elszántak ahhoz, hogy maguk építsék fel házuk egyik ékességét: a kandallót. Szeretném megragadni az alkalmat, hogy felhívjam minden olvasó figyelmét arra, hogy a szakmám nem kandalló építő mester, így az általam alkalmazott anyagok, technológia csupán információ gyűjtés eredménye és nem szakmai tapasztalat. Magyarul fogalmazva, a leírtakat mindenki csak a saját felelősségére használja!

Az építést megelőző lépések:
- Mindenek előtt gyűjtsünk minél több információt, képanyagot és döntsük el mit és hogyan szeretnénk csinálni. (forma, szín stb…)
- Bizonyosodjunk meg róla hogy a kéményünk megfelelő méretű és éppen megfelelő helyen van-e. Az én 9kW-os betétemhez 200mm-es kémény épült előzetesen.
- Válasszunk kandallóbetétet. Tartsuk szem előtt a minőséget!
- A betét méreteinek ismeretében neki lehet kezdeni a tervezői munkának. Készítsünk sok rajzot, méretezzünk! Ezzel párhuzamosan neki lehet állni a rengeteg időt igénylő burkolat kiválasztásának. Ez azért fontos, mert előre lehet vetíteni, mennyi munkát fog igényelni a tervezett kandalló burkolása, illetve hogy ki tudjuk-e alakítani a megálmodott párkány részt is. Mellékesen pedig, hogy képesek vagyunk-e a megálmodott design-t a kiválasztott anyagból megvalósítani.
- A tervek alapján szerezzük be az anyagokat (Ytong, ragasztó, kövek). Én Murexin ragasztót és fugát használtam, hagyatkozva a gyári adatokra és mások tapasztalataira, miszerint 800oC-ig bírja a terhelést. A többi ragasztóról ezt az információt nem találtam meg.
Az építés:
Az építés megkezdése előtt rajzoljuk fel a talajra és a falra a kandalló helyét, fontosabb vonalait.
Ezután kezdjük meg az építést, ragasszuk az első Ytongokat a talajra. Minden felhelyezett Ytong-nál ellenőrizni kell a vízszintet és a függőlegességet!
Első lépések
