Ezután várni kell egy napot, hogy az alap kellően kiszáradjon. Ezt követően lehet elhelyezni a tűzteret, illetve körül építeni a terveknek megfelelően. Én szigorúan 10-es Ytong-ot használtam. Ügyelni kell hogy a betét szélén lévő dilatációs peremet ne építsük be teljesen. Nekem itt jobb és bal oldalon kb. 3-3mm maradt szabadon, de még így is megvan a takarás. Van persze aki ennél többet ajánl (5mm)!
A tűztér mellett kb. 10 cm hely maradt szabadon a meleg áramlására. Hagyjon megfelelő felületet a kupolának és a szemöldökfának!
Szintén a stabilitás érdekében nem használtam gérbe vágott elemeket áthidalónak, hanem egy teherbíró áthidalót vásároltam és vágtam a megfelelő méretűre. (előnye, hogy vasalt)
Ezután a maradék részeket beépítettem az áthidaló szintjéig. A munka befejeztével hagyjunk 1 nap száradási időt!
Ezek után már csak a burkolás maradt. A lényeg kész, a sziszifuszi munka van még hátra: kifugázni a párkány köveit és az éleket.
FONTOS! Olvassa el a vásárolt burkoló anyag használati útmutatóját mielőtt rakni kezdi! A legtöbb műkő sima felületét ragasztás előtt be kell nedvesíteni!
Az elkészült építmény valós méreteinek ismeretében álmodjuk meg, majd rajzoljuk le milyen kupolát szeretnénk. Mivel a beltér magas, én semmi esetre sem akartam plafonig érőt. A lényeg, hogy takarja a füstcsövet, és a teteje eléggé távol legyen a forróságtól. Olvastam bizonyos arányokról, melyeket „illik” betartani, de engem a saját elképzelésem irányított.
További érv volt, hogy a felszálló meleg levegőnek terveim szerint a kupola tetején kell majd távoznia. (itt lehetett volna oldal rácsokat is alkalmazni, de nem akartam)
Szintén a biztonságot szem előtt tartva, a kupola szerkezetét 2x2cm-es idomacélból hegesztettük, majd a jó hőterelés céljából teljesen beburkoltuk alumínium lemezzel. Ha a lemez a belső oldalra kerül, marad 2cm légrés a végső gipszkarton borításig. Ez szintén lényeges, hogy ne forrósodjon túl a kupola külseje, főleg a füstcső környezetében (homloklap).
A külső oldalra kerül a tűzálló gipszkarton borítás, illetve a lukacsos rács a keret tetejére.
A kupolának nincsen hátoldala, mivel levehetőnek kell lennie a 2-3 évente esedékes füstcső tisztítás elvégzéséhez! A hátlap helyett a falra 2mm vastag alumínium lemezt fúrtam 0.5cm távolságra a fal síkjától. Itt lehet alkalmazni pl. ásványgyapotot is.
Ezt követően a kupolát telibe alapoztam Dryvit ragasztóval, majd beszíneztem Dryvit nemesvakolattal. Bekerült végre a füstcső is a helyére, majd feltettük az immár súlyos kupolát is.
Tanács: a füstcsövet érdemes méretre készíttetni megfelelő minőségű anyagból. A képen látható cső 2mm-es rozsdamentes acélból készült, és került bele pillangó szelep is, hogy túl nagy huzat esetén szűkíthető legyen.
Szintén a végső méretek ismeretében itt az idő, hogy megálmodjuk milyen szemöldökfát szeretnénk. Fontos!! A kupola tervezésekor hagyjunk megfelelő peremet, ami majd megtartja a fát! Mi a képen látható megoldás mellett döntöttünk, annak ismeretében, hogy a kemény fa vetemedni fog. Igaz, de nem akartam fenyőt.
Végső lépésként kezeljük át a szemöldökfát és a párkányköveket, hogy a hamu később lemosható legyen.
Ha mindennel készen vagyunk, tartsunk próbát egy újsággal! Ha jó a kémény és a füst nem visszafelé áramlik, akár be is gyújthatunk, hiszen a festéket le kell égetni.
Méréseim szerint a kupola kb. 50oC-ra melegedett fel. A hatásfok nagyon jó, a kellő idő után a külső kövek is átmelegszenek kellemesen, és a meleg levegő is a vártnak megfelelően távozik a kupola tetején anélkül, hogy túlzottan felforrósítaná azt. Lehűlést követően ellenőriztem a hőtágulást. Csak 1 helyen történt pici repedés a fugán, ahol a burkoló kő hozzáért a tűztér széléhez. Ezt utólag igazítani lehet.