High-tech stílusú nappali szobák – ezekre minimalistát még sem mondhatok, de ha azt mondom, hogy Metropolitan, vagy azt, hogy transzicionális? Szerintem akkor is igazam van.
A képeket megnézve, jó néhány esetben felmerül a kérdés, hogy ez tiszta minimalistának néz ki – hogyan tudom egyszerűen elkülöníteni a posztmodern high-tech stílust a kortárs minimalista stílustól?
– Hiszen a high-tech stílus is a minimalista formavilágot preferálja.
A posztmodern high-tech stílus és a kortárs minimalista stílus közötti különbségek megértése érdekében fontos megérteni, hogy mindkét stílusnak megvannak a saját egyedi jellemzői, még ha néhány közös vonásuk is van.
Posztmodern high-tech stílus – mivel posztmodern – bátran szakít a hagyományokkal, és van benne egyfajta játékosság és irónia. A formai szempontok gyakran fontosabbak, mint a funkcionális szempontok, ami az egyszerű modern dizájn ellentéte – hiszen a minimalizmus nem preferálja a funkciótlanságot. A high-tech stílus a technológia és a strukturális elemek láthatóságát hangsúlyozza, gyakran ipari anyagokat és innovatív építészeti megoldásokat használ- és ennek csak kísérője a minimalista megjelenés.
Ezzel szemben a kortárs minimalista stílus a “kevesebb több” filozófiáját követi, ahol a tervezés a funkcionalitásra összpontosít, és minden felesleges elemet elhagy – és nem preferálja pl. a technológiai eszközök bonyolult kezelő felületeinek látványos elhelyezését ( a sok bigyót meghagyja a high-tech stílusnak). A kortárs stílus mindig a jelenlegi trendeket tükrözi, és folyamatosan változik. A kortárs minimalista stílus tehát a jelenlegi dizájn trendekből a minimalista egyszerűséget képviselő enteriőr kialakítást preferálja.
A high-tech stílusban a technológiai elemek és a struktúra láthatóbb lehet – gondolunk csak bele a szintén posztmodern dekonstruktivista irányzatra – itt is fontos elem lehet a szerkezeti elemek, az alkotó részek láttatása. Ezzel szemben a minimalista stílusban a hangsúly a tiszta vonalakon és egyszerű geometriai formavilágon van, melyet a rendelkezésre álló térben „szellősen” helyez el.
2000. év óta már nem divat az 1970-es 80-as években annyira jellemző hi-fi torony és az egyéb túlméretes, sok gombos szórakoztató elektronika használata. Tehát manapság mindkét stílus esetén a háztartási elektronika sokkal inkább rejtve marad, szinte csak a nagy képernyők maradtak meg mint látványelem. Akkor most a mai szórakoztató elektronikai viszonyok mellett, mégis hogy lehet praktikusan megkülönböztetni ezt a két stílust, ha még a formaviláguk is hasonló? Az elektronikai eszközök rejtett elhelyezése mindkét stílusban gyakori lehet a technológia fejlődése miatt, de ennek ellenére a high-tech stílusban ezeknek az eszközöknek a megjelenítése strukturális vagy dizájn elemként is fontosak. A minimalista stílusban azonban az elektronikai eszközök gyakran teljesen rejtve vannak, hogy ne zavarják a tiszta, egyszerű dizájn érzetét. Ugyanakkor nem feledkezzünk meg, az úgynevezett audiofil személyekről. Nekik szenvedélyesen a mai napig ott van a Hi-Fi tornyuk, ott díszelegnek a bakelit lemez gyűjteményük, stb. Ez már egyénfüggő, hogy ezeket az elektronikai eszközöket retró vagy éppen high-tech enteriőrbe helyezik el.