… ha már kiemelésre került a színes, avagy dinamizált színvilágú minimalista stílus, bonyolítsuk tovább egy kicsit.
19.1.2. Klasszikus modernista, vagy Bauhaus, vagy csővázas kortárs minimalista stílus:
Mondhatjuk, hogy 100 éve használunk csővázas bútorokat és egy minimalista stílusban bármikor helye van. Azonban, ha megfigyeljük a minimalista ülőgarnitúrákat, akkor felfigyelhetünk arra, hogy a háttámla részek viszonylag alacsonyak, az ülőfelület padig vastag, testes. Emiatt sok bútornak szinte nincs is lába, illetve szinte csak egy fapogácsaszerű tappancsokkal rendelkeznek. Ha ez a minimalista ülőbútor légiesedik, azaz vékonyodik az ülőfelület és kezd lábakat növeszteni, akkor az lehet ugyan falábazat is de legnagyobb esetben ez fémváz. Ez fekete, króm, vagy arany sárgaréz színű. Minél jelentősebb ez a lábazat, esetleg Le Corbusier időtlen stílusának mintájára a háttámla és kartámasz szerkezet is csőváz karaktert kap, úgy egyre jobban utal a klasszikus modernizmusra, vagy ha jobban tetszik Bauhaus-osabb. Különösen, ha ezt a jelleget megtámogatjuk, dohányzó asztallal, kisbútorokkal, polcrendszerekkel. Azért a csővázas kifejezés némi magyarázatra szorul, mert igaz ugyan, hogy így terjedt el és régen csakis csőből készült ez a váz, de kortárs stílusban, minimalista szemléletben zártszelvényből (szögletes cső 🙂 ) készül, aminek a szögletessége egy többlet modernitást biztosít.
Kortárs (contemporary) minimalista stílusú fehér nappali szoba – Bauhaus csővázas bútorokkal
A Bauhaus stílus eredetileg a 20. század elején jött létre, és aztán hatott a modernizmusra és a kortárs dizájnra is. Ha valaki kortárs stílusban alkotva inspirációt merít a Bauhaus stílusból, akkor egyfajta Contemporary-Bauhaus stílust teremthet. Ez azonban teljes mértékben vitatható, hogy erre egy ilyen alcsoport létrehozása jogos-e. Ugyanakkor a stílusok kategorizálása és alcsoportok alkotása néha szubjektív lehet, és az egyes szakemberek, tervezők eltérően értelmezhetik és csoportosíthatják a stílusokat a művészi kreativitás és az esztétikai preferenciák függvényében.
Kortárs (contemporary) minimalista stílusú fekete-fehér színvilágú nappali szoba – Bauhaus csővázas bútorokkal
Ha mégis elkülöníthetünk egy Contemporary-Bauhaus stílust, akkor arra mondhatjuk, hogy például az ülőgarnitúrák jellegükben a minimalista stílusra hasonlítanak és a lábazat, a tartószerkezeti elemek pedig a Bauhaus fekete csővázas megoldásait alkalmazza. Ha ezeket egy modern kontextusban alkalmazzuk, akkor akár Contemporary-Bauhaus stílusnak nevezhető.
A Contemporary-Bauhaus stílust a minimalizmus és a funkcionalizmus jegyekkel kombinálva, a Bauhaus dizájn elemeit felhasználva határozhatjuk meg. Néhány lehetséges jellemző lehet:
- Anyaghasználat: Minimalista jegyek esetén egyszerű, tiszta anyagok, például üveg, acél és fehér felületek. Bauhaus hatások esetén a fekete csővázak és acél elemek.
- Színhasználat: Minimalista részeken egyszerű, neutrális színek, például fehér, fekete, szürke. Bauhaus részeken erőteljes kontrasztok, élénk színek és geometrikus formák.
- Formavilág: Minimalista jegyek esetén egyszerű, tiszta vonalak és formák. Bauhaus hatások esetén geometrikus formák, tiszta vonalak és a funkcionalizmus elvei.
És akkor lássuk az eredményt:
Kortárs (contemporary) minimalista stílusú fehér nappaliszoba – Bauhaus csővázas bútorokkal – kis transzicionális hatással
Kortárs (contemporary) minimalista stílusú fehér nappali enteriőr – Bauhaus csővázas bútorokkal – kis transzicionális hatással
Vannak akik a képek láttán felszisszennek, hogy ez akkor már transzicionális stílus is lehet, hiszen annak jellemzője, hogy modern és hagyományos elemeket egyesítenek. És a csővázat 100 év távlatából, már tekinthetnénk hagyományos elemnek. Lehetne akár, – de azért a a csővázat mégiscsak modernista elemnek tekintjük és ami modernista, az mégis csak kevésbé fér bele a hagyományos fogalomkörébe.
Az egyes tervezők eltérően értelmezhetnek és alkalmazhatnak egyes stíluskategóriákat, így mindig ajánlatos mérlegelni az egyedi megoldásokat és az alkotói szabadságot a stílus kifejezésében.
Valójában a kortárs minimalizmus globális jelenséggé vált, de különböző régiókban eltérő hatások érvényesülnek. A minimalizmus népszerűsége több országban és kultúrában is erős, de az esztétikai megközelítések és preferenciák eltérhetnek. Érdemes kitekinteni, hogy egyes országokban miképpen jellemezhető a kortárs minimalizmus, és hogyan hatnak egymásra ezek a kulturális stílusok.
Japán
- Jellemzők: A japán minimalizmus a zen buddhizmus filozófiájából ered, amely az egyszerűséget, a funkcionalitást és a természet közelségét hangsúlyozza.
- Hatás: Nagy hatással volt a globális minimalizmusra, különösen az olyan elemekkel, mint a letisztult vonalak, a természetes anyagok és a minimalista dekoráció.
Skandináv országok (Dánia, Svédország, Norvégia, Finnország)
- Jellemzők: A skandináv minimalizmus a funkcionalitást és a kényelmet helyezi előtérbe, világos színekkel, természetes anyagokkal és egyszerű formákkal.
- Hatás: Erősen befolyásolta a globális minimalista dizájnt, különösen az otthonok belső tereiben. A skandináv dizájn népszerűsége az egyszerűségében és a praktikus megoldásokban rejlik.
Kontinentális európai országok (pl. Németország, Hollandia, Svájc)
- Jellemzők: Az európai minimalizmus gyakran technikai innovációkat és modern anyagokat alkalmaz, miközben megtartja az egyszerűség és a funkcionalitás elvét.
- Hatás: Az európai minimalizmus nagy hatással van a kortárs építészetre és belsőépítészetre világszerte, különösen az urbanizált területeken.
Egyesült Államok
- Jellemzők: Az amerikai minimalizmus az open-concept terekre, az ipari anyagokra és az egyszerű, mégis elegáns megoldásokra koncentrál.
- Hatás: Az amerikai dizájn gyakran ötvözi a különböző minimalista irányzatokat, és alkalmazza azokat modern, városi környezetekben.
Kulturális kölcsönhatások
A kortárs minimalizmus tehát globális mozgalommá vált, amelyben különböző kulturális hatások érvényesülnek oda-vissza:
- Japandi stílus: Ez az irányzat a japán és a skandináv minimalizmus ötvözete, amely a két kultúra legjobb elemeit kombinálja.
- Globális hatások: A japán minimalizmus befolyásolta a skandináv és az európai minimalizmust, miközben ezek az irányzatok visszahatottak Japánra is. Az ilyen kölcsönhatásoknak köszönhetően jöttek létre olyan hibrid stílusok, mint a Japandi.
A kortárs minimalizmus népszerűsége tehát nem korlátozódik egy adott régióra, ez egy olyan globális trend, amely különböző kulturális hatásokból merít, és világszerte népszerűvé vált. A kulturális kölcsönhatások révén folyamatosan fejlődik és új formákat ölt, ahogy a Japandi stílus is mutatja.
A homedecor.hu összes lakberendezési stílust bemutató cikkeinek tartalomjegyzékét itt találod: Lakberendezési stílustár