A vintage stílus egy olyan lakberendezési irányzat, amely régebbi időszakokra utal, és egyfajta nosztalgikus hangulatot áraszt, és gyakran magába foglalja az antik, retró és más régi stílusok elemeit. Az alábbiakban összefoglalom a vintage stílus jellemzőit:
- Színvilág: A vintage stílus színpalettája inkább kedves, vidám, friss, de nem hivalkodó. Jellemző színek közé tartoznak a pasztell árnyalatok, például púder-rózsaszín, világoskék, menta-zöld és sárga. Ugyanakkor a földszínek, például a bézs, a barna és a szürke is gyakran előfordulnak – főleg akkor, ha a múlt század első felére akarunk utalni az enteriőrrel. Az idővel megérett, vagy megkopott – koptatott színek is jellemzők lehetnek.
- Formavilág: A vintage stílusnál fontosak a formák és részletek. Vintage esetében egy berendezési tárgy minél nagyobb, a megjelenésében az egyszerűbb kialakítás a karakter vonalvezetése kap fontosabb szerepe, míg minél kisebb egy berendezési tárgy a részletgazdagsága, játéka annál nagyobb szerephez jut. Így a kisebb bútorok és dekorációk jobban lehetnek domborúak, ívelt vonalakkal rendelkezők ás jobban rendelkezhetnek finom faragásokkal vagy díszítésekkel.
- Minták használata: A vintage stílus gyakran tartalmaz mintákat, például virágokat, csíkokat, vagy geometrikus formákat. Az élénk minták és a különféle textúrák hozzájárulnak a meleg és barátságos atmoszférához.
- A textíliák: Gyakran használnak természetes anyagokból készült textíliákat, például pamutot, lenvásznat és selymet a vintage stílusú lakberendezésben. A finomabb virágos minták igen gyakoriak. Aminek ugyan nemet mondunk akkor, ha a vintage keretében a klasszikus modernista bútorhasználat mellett voksolunk. Kisebb kiegészítő lakberendezési tárgyaknál csipkéket és egyéb díszített textíliákat is használnak az időtlen hangulathoz megidézéséhez.
- Anyagok tulajdonságai: A vintage stílusnál számos különböző anyag használható. Fontos azonban, hogy az anyagok minőségesek és időtállóak legyenek. Gyakran előfordulnak fa, bőr, vászon, selyem és porcelán.
- Bútorok jellege: A vintage stílusban megtalálhatók a régi restaurált, felújított bútorok, melyek lehetnek csak fából, vagy fa-fém-bőr kombinációból, iparilag feldolgozott fából (furnér, rétegelt lemez), esztergált fából (szék-, asztal-, szekrénylábak). A bútorok formái általában egyszerűek, és akár szögletes, vagy íves vonalvezetésűek, az eleganciájukat ez a vonalvezetés adja, nem pedig a díszítettség (ami általában mellőzött). Légiesek, majdnem minden esetben jól látható lábon állóak, és a lábak vékony karakterűek, hogy ráerősítsenek a légiességre – szinte a lebegésre. Egy igazi vintage stílusú bútor ugyan eredeti, tehát olyan 40-100 év közötti. De egy vintage stílusúra kialakításra kerülő lakás esetében – az enteriőr összképben nézve – teljesen másodlagos szempont, hogy az a bútor 50 éves, vagy a múlt hónapban gyártották. A lényeg, hogy az adott szoba stílusával, a többi berendezési tárggyal harmonizáljon, és elérjük vele azt az összképet ami az eredeti szándékunk volt. A vintage stílusban elfogadott egy kis antik vagy retró stílusú bútorokkal kombinált eklektikus hatás is. Emiatt találkozhatunk dúsan faragott fa bútorokkal, illetve a retró stílusra még jellemzőbb könnyedebb, egyszerűbb formákat és ezeket akár élénk színekkel.
- A vintage stílusú lakberendezési stílusra jellemző, hogy a lakáskiegészítők tekintetében előszeretettel használnak még régebbi (régebbinek tűnő – antik) tárgyakat és kiegészítőket. Ilyenek lehetnek például régi képek, tükörkeretek, kristálycsillárok, porcelán tárgyak (nippek) vagy régi könyvek. Az ezüst vagy bronz színű díszek, például vázák, gyertyatartók és órák is szép kiegészítők lehetnek.
A vintage stílus kialakulása a 20. század közepére tehető, amikor az emberek érdeklődni kezdtek a múlt iránt, és az antik bútorok, tárgyak iránti érdeklődés nőtt. Az 1970-es években, a retró stílus népszerűségének növekedésével, a vintage stílus is új lendületet kapott. Az elmúlt években a vintage stílus újra divatba jött, és a régi és új elemek kombinálásával egyedi, személyes lakberendezési stílust lehet létrehozni.