energiatakarékosság kategória bejegyzései

Ismerd meg az energiatakarékossági megoldásokat, hogy otthonod fenntartható és költséghatékony legyen.

Gondoltál már arra, mennyit spórolhatnál a rezsin, ha otthonodat energiahatékonyabbá tennéd? Vagy szeretnél környezettudatosabban élni, de nem tudod, hol kezdd? Itt vagy a legjobb helyen!

Mit találsz nálunk az energiatakarékosság terén?

Mire figyelj lakásvásárláskor a nyílászárók állapotánál és típusánál?

A nyílászárók – ablakok és ajtók – állapota nagy hatással van egy lakás energiahatékonyságára és kényelmére. Ezért fontos alaposan megvizsgálni ezeket vásárlás előtt, hiszen nem csak a kinézet, hanem a funkcionalitás és a szigetelés is nagy jelentőséggel bír. Az alábbiakban összegyűjtöttem, mire kell figyelni az ablakok és ajtók esetében, legyen szó régi vagy modern típusokról.

.

Mire figyelj lakásvásárláskor a nyílászárók állapotánál és típusánál? bővebben…

Lakásvásárláskor 14 kulcsfontosságú szempont: Átfogó értékelési útmutató az energiahatékonyságtól a kényelemig

Álmaid otthonának keresése izgalmas, de egyben kihívásokkal teli folyamat is lehet. Legyen szó akár első lakásról, akár családi otthonról, a döntés, amit meghozol, hosszú évekre meghatározza mindennapi életedet és pénzügyi helyzetedet. De honnan tudhatod, hogy valóban a legjobb választást hozod meg?

Ebben a részletes útmutatóban 32 kulcsfontosságú szempontot vizsgálunk meg, amelyek segítenek átfogóan értékelni bármely ingatlant. Az energiahatékonyságtól kezdve a kényelmi funkciókon át egészen a hosszú távú fenntarthatóságig, minden lényeges aspektust érintünk. Célunk, hogy felvértezzünk téged azzal a tudással, amivel magabiztosan navigálhatsz az ingatlanpiac útvesztőjében.

.


Energiahatékony családi ház – fantázia rajz

Akár kezdő lakásvásárló vagy, akár tapasztalt ingatlanbefektető, ez az útmutató értékes eszköz lesz a kezedben. Segítségével nem csak a jelenlegi állapotot tudod felmérni, de a jövőbeli lehetőségeket és esetleges buktatókat is előre láthatod. Készen állsz, hogy profi módon értékeld következő otthonodat? Vágjunk bele!

Lakásvásárláskor 14 kulcsfontosságú szempont: Átfogó értékelési útmutató az energiahatékonyságtól a kényelemig bővebben…

Lakásvásárlási dilemma: Használt vagy új építésű?

A lakásvásárlás életünk egyik legjelentősebb döntése. Akár használt, akár új építésű ingatlan vásárlásán gondolkozunk, számos szempontot kell mérlegelnünk. Ez a cikk részletesen elemzi a két opció előnyeit és hátrányait. Ezzel annyival tudunk segíteni, hogy legalább tudjál a lehetséges problémakörökről és ne utólag gyere rá, hogy ilyenre nem is gondoltál. Azaz – a cikk elolvasása után strukturáltan gondold végig a saját helyzetedet és igényeidet, hogy mindezek figyelembevételével a lehető legjobb döntést hozhasd meg.

.

Inspiráció – fantáziarajz

Lakásvásárlási dilemma: Használt vagy új építésű? bővebben…

Mit érdemes tudni a belső hőszigetelésről, ha a külső hőszigetelés megvalósítása nem lehetséges?

Az energiatakarékosság fokozására számos lehetőség áll rendelkezésre a belső hőszigetelés terén, különösen akkor, ha a külső szigetelés nem megoldható. Az alábbiakban három gyakori belső hőszigetelési módszert ismertetek, beleértve azok előnyeit, hátrányait és a kivitelezési szempontokat.

.
Hőszigetelés – fantáziarajz

Szigetelj kívülről! – Ez az alapszabály

A hőszigetelés alapvetően kívülről, azaz a homlokzaton történik. Ez a megoldás nemcsak a falak hőveszteségét csökkenti, de védi az épület szerkezetét a külső időjárási hatásoktól is, és ez a legegyszerűbb módja a hőhidak kiküszöbölésének. Ez az elsődleges és leginkább ajánlott módszer a legtöbb esetben. Mikor nem lehetséges a külső hőszigetelés?

Mit érdemes tudni a belső hőszigetelésről, ha a külső hőszigetelés megvalósítása nem lehetséges? bővebben…

Xella Multipor nem éghető, ásványi hőszigetelő lapok – kiváló megoldás belső hőszigetelésre is

A környezettudatosság és az energiatakarékosság ma már nem csupán divatos kifejezések, hanem életmódbeli és gazdasági szükségletek is. Egyre többen ismerjük fel, hogy a fenntartható jövő záloga a környezetbarát megoldások előnyben részesítése és az energiafelhasználás csökkentése. A Xella Multipor hőszigetelő lapok, amely nemcsak az energiatakarékosságban és a környezetvédelem terén nyújtanak kiváló megoldást, hanem a biztonságos belső hőszigetelés kialakítása terén is kiemelkedőek.

.
Xella Multipor kivitelezési lépések

Xella Multipor nem éghető, ásványi hőszigetelő lapok – kiváló megoldás belső hőszigetelésre is bővebben…

Fatüzelésű kandallók, elektromos kandallók, bioetanol kandallók és pára kandallók – melyik, hova, mikor jó választás?

Ha kandallóra gondolunk, akkor általában egy fatüzelésű kandalló jut eszünkbe. Természetesen okkal, hiszen egy kandallóban alapvetően fával tüzeltünk évszázadokon át. Manapság ezt egyre kevesebben tehetik meg, hiszen egy adott lakás tulajdonságain sok esetben nincs lehetőségünk változtatni, vagy egyszerűen nincs időnk egy fatüzeléssel foglalatoskodni. Ezzel szemben sokkal több emberben él egy romantikus igény, vagy csak az égő tűz látványa iránt, vagy akár a kandalló sugárzó hőjét is át kívánják élni.

.

Nézzük sorra milyen előnyökkel és hátrányokkal kell számolnunk, ha a fatüzelésű kandalló, a pellet kandalló, a gázüzemű kandalló, az elektromos kandalló, a bioetanol kandalló, vagy akár a pára kandalló biztosította élmények közül kell választanunk:

Fatüzelésű kandallók, elektromos kandallók, bioetanol kandallók és pára kandallók – melyik, hova, mikor jó választás? bővebben…

Mekkora villanybojlert érdemes választani?

Amikor villanybojlert választunk, az első és legfontosabb lépés a megfelelő méret kiválasztása. A méretezése kritikus szempont ugyanis a vízmelegítő vásárlása során. A megfelelő méret kiválasztása számos tényezőtől függ, és lakberendezési döntéseink is befolyásolhatják a választást, ezért körültekintően kell választani. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan válasszuk ki a számunkra megfelelő villanybojlert, hogyan célszerű figyelembe venni a vízhasználatot a méretek közti válogatás során.

.

Mekkora villanybojlert érdemes választani? bővebben…

Falfűtés utólagos kialakítása lakott lakásban, gipszkarton, vagy kőporcelán alá – csináld magad módszerrel

A komfortérzetünket úgy is tudjuk növelni, hogy közben a fűtési költségünket csökkentjük.

Köztudott, hogy minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel fűti a lakást a kazánunk, annál gazdaságosabb. Különösen igaz ez a kondenzációs kazánoknál.
Régi akár nyílt tűzterű, akár turbós gázkazánról van szó, ott vigyáznunk kell, hiszen a kazánba visszatérő víz hőmérsékletének magasabbnak kell lenni, mint a füstgáz harmatpontja. Ez kb. 55-60 fok közötti határérték.
A kondenzációs kazánokban pedig éppen az a lényeg, hogy a visszatérő víz hőmérséklete minél alacsonyabb, annál erősebb a füstgáz harmatpont alatti kondenzációja, azaz a füstgáz vízpárájának a kicsapódása. Ez a kicsapódás, a halmazállapot változás – többlet energia leadással jár. Minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel tudjuk kifűteni a lakásunkat, illetve ezt a hőt jobban leadva, így a visszatérő víz is minél alacsonyabb hőmérsékletű, annál jobb hatásfokot érhetünk el a kondenzációs kazánunk működtetésében.

Itt már a fűtéscső a nappali falában van:

.

Mindez szép és jó – azonban, minél alacsonyabb hőmérsékletű a fűtővíz, annál nehezebben adja le a hőt, hiszen a szoba hőmérséklete és az előre menő víz hőmérséklete között a hőmérséklet-különbség egyre kisebb lesz. Ez a probléma csak úgy oldható fel, ha a fűtőtest felületét növeljük. Ez bizonyos mérethatár felett értelmetlen kivitelezést jelentene radiátorral. Pláne, hogy a többlapos radiátorok egyre nagyobb arányban csak konvekciósan tudják leadni a hőleadást fokozni (azaz a levegő melegítésével), és egyre kisebb arányban sugárzással. Ez nem előnyös, hiszen a sugárzással leadott hő alacsonyabb hőmérsékleten is kellemesebb, jobb hőérzetet biztosít.

Ellenben, ha padló-, fal-, vagy mennyezetfűtést alkalmazunk, akkor nagyobb felületet tudunk átmelegíteni. Ez a meleg, sugárzó fűtéssel biztosítja a kellemes hőérzetet.

Ha fűtésfejlesztés (most csakis vizes fűtésről beszélünk) közben is lakni kívánjuk a lakást, a 3 felületfűtési mód közül a legkisebb kosszal, pakolással és kellemetlenséggel a falfűtés jár, az alábbi módszerrel – feltéve, ha van szabad falfelületünk. Az pedig rendelkezésre állt.

Falfűtés utólagos kialakítása lakott lakásban, gipszkarton, vagy kőporcelán alá – csináld magad módszerrel bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^