Építés kategória bejegyzései
Egy kompresszor hasznosítása a ház körül
Padláslépcső – belépő az új terekbe
Bővíthető terek

A padlástér sok házban és lakásban csupán egy üres helyiség, melyet semmilyen módon nem használnak ki. Pedig tárolóként vagy akár lakótérként is jól hasznosítható. A megfelelő, beépített lépcső alkalmazásával pedig a megközelítés sem probléma.
Ház fűtése gázpalackkal – miért éri meg?
Ha környezetbarát, kényelmes és egyben olcsó otthoni fűtési rendszert keres, ne csak a szénre, és elektromos áramra gondoljon. Kiváló megoldás a palackos cseppfolyósított gázzal történő fűtés. Egy ilyen rendszer a gázberendezéshez való állandó hozzáférés nélkül is lehetséges. Mikor elegendő egy kis gázpalack és mikor van szükség egy nagyobb tartályra? Tudja meg, hogyan működik egy ilyen rendszer, és melyek a ház gázpalackkal való fűtésének legfontosabb előnyei.

A cserepeslemez
Sokunknak furcsán hangozhat maga a kifejezés, hogy „cserepeslemez”. Mi köze van a cserépnek a lemezhez? Hogyan kapcsolódik össze ez a két egymástól (anyagában) távol álló fogalom? Miért cserepes? Miért használják előszeretettel az építőiparban? Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre (is) adunk választ a következőben.

Falfűtés utólagos kialakítása lakott lakásban, gipszkarton, vagy kőporcelán alá – csináld magad módszerrel
A komfortérzetünket úgy is tudjuk növelni, hogy közben a fűtési költségünket csökkentjük.
Köztudott, hogy minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel fűti a lakást a kazánunk, annál gazdaságosabb. Különösen igaz ez a kondezációs kazánoknál.
Régi akár nyílt tüzterű, akár turbós gázkazánról van szó, ott vigyáznunk kell, hiszen a kazánba visszatérő víz hőmérsékletének magasabbnak kell lenni, mint a füstgáz harmatpontja. Ez kb. 55-60 fok közötti határérték.
A kondezációs kazánokban pedig éppen az a lényeg, hogy a visszatérő víz hőmérséklete minél alacsonyabb, annál erősebb a füstgáz harmatpont alatti kondezációja, azaz a füstgáz vízpárájának a kicsapódása. Ez a kicsapódás, a halmazállapot változás – többlet energia leadással jár. Minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel tudjuk kifűteni a lakásunkat, illetve ezt a hőt jobban leadva, így a visszatérő víz is minél alacsonyabb hőmérsékletű, annál jobb hatásfokot érhetünk el a kondenzációs kazánunk működtetésében.
Itt már a fűtéscső a nappali falában van:

Mindez szép és jó – azonban, minél alacsonyabb hőmérsékletű a fűtővíz, annál nehezebben adja le a hőt, hiszen a szoba hőmérséklete és az előre menő víz hőmérséklete között a hőmérséklet-különbség egyre kisebb lesz. Ez a probléma csak úgy oldható fel, ha a fűtőtest felületét növeljük. Ez bizonyos mérethatár felett értelmetlen kivitelezést jelentene radiátorral. Pláne, hogy a többlapos radiátorok egyre nagyobb arányban csak konvekciósan tudják leadni a hőleadást fokozni (azaz a levegő melegítésével), és egyre kisebb arányban sugárzással. Ez nem előnyös, hiszen a sugárzással leadott hő alacsonyabb hőmérsékleten is kellemesebb, jobb hőérzetet biztosít.
Ellenben, ha padló-, fal-, vagy mennyezetfűtést alkalmazunk, akkor nagyobb felületet tudunk átmelegíteni. Ez a meleg, sugárzó fűtéssel biztosítja a kellemes hőérzetet.
Ha fűtésfejlesztés (most csakis vizes fűtésről beszélünk) közben is lakni kívánjuk a lakást, a 3 felületfűtési mód közül a legkisebb kosszal, pakolással és kellemetlenséggel a falfűtés jár, az alábbi módszerrel – feltéve, ha van szabad falfelületünk. Az pedig rendelkezésre állt.
Rezsicsökkentés lakótelepi lakásban – csináld magad – nyílászáró csere, belső hőszigetelés, padlófűtés
Két alaptétel:
- a megtermelt energiát jó hatásfokkal működő berendezéssel állítsd elő.
- a megtermelt energiát ne hagy elveszni.
A nappali átalakulása:

Bármennyire is prioritás a lakosságot a gázfogyasztásról letéríteni, – azért valljuk be, egy távfűtés (távhő) nélküli lakótelepi lakásban fűtési és használati meleg víz biztosítási lehetőség, elsősorban gázzal, másodsorban árammal oldható meg. Ha tömegével állnának át az árammal való fűtésre gáz helyett, abból is probléma lenne, mert sok lakótelepi épületkiszolgáló és a lépcsőházi villamos rendszer nem arra lett méretezve, hogy villannyal fűtsenek tömegesen. Emiatt a lakások tömeges Amperszám növelésének lehetősége is korlátokba ütközne. Természetesen alternatívát jelenthet egy direkt elektromos fűtéssel szemben a klímával való fűtés, hiszen átlag negyed akkora villamos terhelést jelent, de sokaknak nem jön be a meleg levegő fújás, és már így is szörnyű a rengeteg, homlokzatra aggatott klíma kültéri egység. Emiatt, véleményem szerint nagyobb arányban maradni fog a gáz.
De mit tehetünk, hogy a gázszámlánk alacsonyan maradjon?
Medence építés saját kezűleg – ellenáramoltatóval
Vedd meg télen, ásd ki és építsd meg tavasszal, hogy már a nyár elejétől fürödhess minden nap.
Egy földbe süllyesztett, betonozott, hőszigetelt, acélpalástos, fóliás saját telepítésű medence kerül bemutatásra, ellenáramoltató és hőszivattyús medencefűtés bekötésével.
Előzmény
Jártál már így?

Ehhez nem kell egy nagytestű kutya. Elég egy fáradt fóliás felfújható medence, melyből már lassan, de folyamatosan, rejtve szökik a levegő, és egy kíváncsi macska, aki lehetőleg az éjszaka közepén lenyomja a medence szélét, hogy megnézze mi van benne.
Ha már lenyomta, a rázúduló víztől nem jön vissza a medence széle a kevés levegő miatt, és az ömlő víz hangjától álmodból felriadva mire kirohansz, már bokáig ér a víz a kertben.
Ekkor döntesz úgy, hogy valami biztonságosabb megoldást akarsz.

A választás egy acélfalú fóliás medencére esett, és mivel a gyártó eleve javasolta, hogy a medencét legalább 30cm mélyen célszerű beásni az oldal stabilitása érdekében, így jött az ötlet, hogy ássuk be teljesen. Így nem nyomja agyon a viszonylag kis kertet.
LEDrex választék
Csináld magad lakásfelújítás – nyílászáró csere, belső hőszigetelés, fűtéskorszerűsítés, új fürdőszoba, konyha, gardrób – hideg-, melegburkolat
Egy általános lakásfelújításon kívül, – mint amilyen a hideg- és melegburkolatok, a konyhabútor és a szaniterek cseréje – sarkalatos pont volt az alacsony rezsis lakás kialakítása.

Emiatt korszerű műanyag hőszigetelt üvegszerkezetű redőnyös nyílászárók kerültek beépítésre, valamint a korábbi konvektoros fűtés, a nyílt tűzterű fürdőszoba fűtés, valamit a nyílt átfolyós használati melegvíz-készítő egység egyetlen kondenzációs kazánná lett lecserélve.
Mivel a társasház közös homlokzati hőszigetelésére a közeljövőben nulla az esély, így a határoló falakon 10cm vastag üveggyapot belső hőszigetelés került kialakításra, párazáró hőtükör fóliával, valamint gipszkarton fedéssel.
Idén hatvanévesek a műanyag nyílászárók!
A műanyag ablakok immáron évtizedek óta védik meg otthonainkat és minket is az időjárás viszontagságaitól, valamint az egyéb külső hatásoktól. Ám nagyon sokan, főként a fából készült nyílászárók kedvelői még mindig nem tudják, hogy a PVC ablakok mennyire tekinthetők tartósnak, egyáltalán milyen múltra tekintenek vissza. Habár Magyarországon mindössze néhány évtizede jöttek divatba a műanyagból készült nyílászárók. Az első ilyen ablakok 60 évvel ezelőtt, 1954-ben gördültek le a gyártósorról, méghozzá Németországban. Itt csakhamar az ottani műanyagipar egyik legjobb és legkeresettebb exportcikkévé vált a termék.
