A polisztirol hőszigetelések előnye, hogy olcsón, gyorsan és egyszerűen kivitelezhető módon nyújtanak esztétikus megoldást otthonunk falazatának hiányosságaira. Jelentős átalakítás nélkül újulhat meg épületünk homlokzata és nyújthat kellő védelmet az időjárás szélsőségei ellen, legyen szó téli zimankóról vagy nyári hőségről.
Miért szeretnénk otthonunkat szigetelni?
A lakás szigetelése egészen biztosan jó ötlet, mégis ritkán születik meg ez az elgondolás valamilyen kényelmetlenség nélkül. Általában hosszabb távon alacsonyabb rezsiköltségeket szeretnénk elérni, vagy egy látható, érezhető problémát orvosolni. Mindezt jellemzően versenyképes áron és esztétikus kivitelezéssel szeretnénk elérni.
A jelenlegi elvárásoknak megfelelően hőszigetelt, az aljzat, a lábazat, a homlokzat és a födém vagy tető felé is megfelelő rétegekkel ellátott épületek üzemeltetési költsége akár ötöde is lehet, a hiányos szigetelésűeknek. A rezsi csökkenése nem csak télen várható, hiszen egyre fontosabb ingatlanjaink nyári hűtésének költsége is, amit a megfelelő szigetelés szintén mérsékel. Az utólagos hőszigetelés jelentős pénzügyi beruházást igényel, így pusztán anyagi megfontolások alapján években kell számolnunk a megtérülést.
A leggyakoribb ha pusztán hőérzetünk nem ideális a lakásban. Télen a falak ontják magukból a hideget, nem jó mellettük tartózkodni, míg nyáron nagyon gyorsan átmelegszenek. A fűtés vagy a hűtés csak addig hatékony, amíg üzemeltetjük azt. A polisztirol lapokkal történő utólagos hőszigetelés elsősorban erre a problémára nyújt megoldást. A lakáson belül a hőmérséklet kiegyenlítettebb lesz, a falak tovább őrzik a kialakított hőfokot.
A hiányos hőszigetelés más problémák forrása is lehet. A nedvesedések, penészesedések oka gyakran vezethető vissza a szigetelés hiányosságaira. Ha a nedvesedés alulról, vagy pontszerűen jelentkezik, akkor valószínűbb, hogy valamilyen vízszigetelési problémával kell előbb megbirkózni, az ilyen gondokat csak elfedi, de meg nem oldja, sőt, hosszabb távon ronthat is rajtuk az utólagos hőszigetelés. Ha a foltosodás egyértelműen az épület hideg pontjaihoz kapcsolódik, például csak a külső falakon jelentkezik, vagy az épület felső sarkainál, akkor a hőszigetelés megoldhatja gondunkat.
Kívül vagy belül?
Rendszeresen előkerül a kérdés, hogy az utólagos hőszigetelés csak az épület külső felületén, vagy azon belül is megoldható-e? A belső hőszigetelés annak ellenére tűnik sokszor könnyebb megoldásnak, hogy ilyenkor a lakótér területe csökken. Ez elsősorban a társasházakban élőknél szokott felmerülni, ahol a lakóközösség nem tudja a külső hőszigetelést kivitelezni.
A rossz hír az, hogy az egyszerű és olcsó megoldások, mint a polisztirol szigetelés nem szerelhető belső falakra. Ennek oka, hogy páratechnológiai szempontból nem megfelelő megoldás, hiszen a nedvesedés és penészesedés a szigetelés és az eredeti fal hézagjai között kezdődne meg. Az utólagos szigetelés csak a hideg oldal felől történhet.
Ha nincs mód külső szigetelésre, a nyílászárók cseréje és speciális festékek jelenthetnek megoldást a problémákra. Az ilyen hőszigetelő festékek természetesen nem ugyanazt a hatékonyságot nyújtják, mint egy teljes rendszer, de könnyen és esztétikusan kivitelezhetőek, növelik komfortérzetünket és megoldást nyújthatnak a kisebb vizesedésekre.
Létezik hatékony és biztonságos belső hőszigetelés is, amit műemlék épületeknél is használnak, de ennek kialakítása költséges, valamint egész rendszerben lehet hatékony, azaz egy-egy lakásnál nem szerencsés alkalmazni.
Nincs szigetelés esztétikai megújulás nélkül
Az utólagos hőszigetelés tehát az épület külső és teljes esztétikai megújulásával is jár. A hőszigetelő rendszereket minden esetben fedni kell, így biztosan új homlokzat kialakítására lesz szükség. Az új rendszer csak stabil falazatra rögzíthető, így ha a vakolat rossz minőségű, nedves, pereg vagy hiányos, előbb ezt a gondot kell orvosolni a hibák javításával vagy a teljes vakolat elbontásával.
A homlokzat plusz réteget kap, így vastagabb lesz. Ez elsősorban az ablakkeretek hangsúlyosabbá válásával jár. Az eredeti homlokzati díszítések biztosan eltűnnek, miként a lábazat eredeti, gyakran terméskő vagy tégla burkolatát is fedni szükséges. Az új homlokzat jellemzően sík és letisztult, de tetszőleges módon színezhető. Ajánlott, hogy a térben is elkülönülő (eltérő vastagságú) lábazat más, sötétebb árnyalatú színt kapjon, mint a homlokzat egész felülete.
Bizonyos keretek között van mód az új homlokzatot is tagolni, díszíteni térbeli elemekkel. Könnyebb stukkók általában felragaszthatóak a hőszigetelő lemezekre is – például az ablakok kiemelésére – miként a lábazat díszfedése is megoldható. A strapabíró lábazati vakolatok ma már teljesen egyedi színekben is megvalósíthatóak, mivel azok általában három színű műgránit alap összekeveréséből állíthatóak össze.
Az homlokzat esztétikai megújítása tehát szorosan kapcsolódik az utólagos hőszigetelő rendszer kiépítésével. Érdemes erre már a kivitelező kiválasztásakor is gondolni és előre egyeztetni velük elképzeléseinket. A legtöbb kivitelező ajánlatát az egyszerűbb igények szerint állítja össze, így ha speciálisabb kérésünk van, azt érdemes előre tisztázni.
Hogy később is szép maradjon: a felújítás lépéseinek helyes sorrendje
Funkció és esztétika szempontjából is fontos, hogy bizonyos felújítási feladatok megfelelő sorrendben történjenek. Egy frissen kialakított új hőszigetelő rendszert nem lehet úgy megbontani, hogy annak hatékonysága ne csökkenjen. Nézzünk tehát néhány nagyon fontos alapvetést ezzel kapcsolatban.
Bármilyen kőműves munkát előbb kell elvégezni, mint az utólagos hőszigetelést. Ez akár összességében kis munkákra is igaz. A nyílászárók cseréjének feltétlenül meg kell előznie a homlokzati hőszigetelő elemek rögzítését. Nem csak azért, mert jó minőségű nyílászárók nélkül a fali szigetelés hatékonysága is alacsonyabb, hanem azért is, mert az új ablakok és ajtók szerelése óhatatlanul a falazat megbontásával jár.
Az új ablakok megrendelésekor gondoljunk a redőnyökre is. Külső tokos egyszerű műanyag redőny bárhova bármikor szerelhető, azt az új homlokzat is könnyen megtartja, de az ablakcsere és az azt követő szigetelés elhelyezése akár sokkal esztétikusabb megoldások kialakítását is lehetővé teszi. A homlokzat megújításával párhuzamosan a szigetelés akár teljesen el is tudja rejteni a redőnytokot – de ehhez az szükséges, hogy már az ablak megrendelésekor jelezzük ezen igényünket.
A homlokzat kiegészítő elemeit is le kell szerelni a szigeteléskor, majd azt követően visszatenni. A vízelvezető rendszer, az ereszek megújítására is tökéletes alkalom a homlokzati szigetelés, mivel teljesen azonos módon – a homlokzat szélességének változása miatt – amúgy sem tudjuk visszaszerelni az elemeket.
Csak precízen!
A hőszigetelő rendszerek hatékonyságának és az épületek esztétikus megjelenésének van egy közös kulcsfontosságú tényezője: a precizitás. Tökéletes alapanyagok felhasználásával is lehet hanyag munkát végezni, ami nem csak csúnya, de funkciójában sem lesz hiba nélküli. A jó minőségű kivitelezésnek a szakértelem és a szaktudás az alapja.
Csak olyan megoldásokat alkalmazzunk, amit a gyártói előírások engednek és nem próbáljunk két zsák ragasztón spórolni, mert később megbosszulja magát hanyagságunk. Ha nem magunk dolgozunk, akkor a mester kiválasztásánál kell figyelnünk és csak megbízható, leinformálható és munkájára garanciát vállaló szakembert alkalmazzunk. Ha van rá mód, nézzük meg egy korábbi referencia munkáját személyesen is. Számla nélkül nincs garancia sem.
Bővebb információ: webshop.szigatech.hu