Az otthoni szórakozás új dimenziója – ha akarod már épített medence kategóriássá is teheted.
Felejtsd el a nyári forróságot és élvezd a frissítő élményt egy merev-falú családi medencével! Ez a medence nem csupán egy egyszerű medence, hanem egy teljes kikapcsolódási központ, amely családod és barátaid számára is a szórakozás és a pihenés lehetőségét nyújthatja.
Fémpalástos (merev-falú) medencék főbb jellemzői:
A merev-falú medencék telepítése időigényesebb és több erőfeszítést igényelhet, mint egy csővázas medencéé. Karbantartásuk viszont általában kevesebb gondot okoz, mivel a falak és a medence alapja tartósabb anyagokból készültek. A fémpalástos merev-falú medencék általában tartósabbak és stabilabbak, és hosszabb élettartamot biztosítanak, mivel a merev faluk ellenállóbbak a külső hatásokkal szemben. Egyes típusok esetében a gyártó, megkövetelhet bizonyos mértékű földbe süllyesztést a stabilitás biztosítása érdekében. A költségek szempontjából magasabb árfekvésűek, de hosszabb távra tekintve a merev-falú medencék lehetnek gazdaságosabbak, mivel kevesebb karbantartást igényelnek, és hosszabb élettartamuk van.
Mindezek mellett, a merev-falú medencék általában esztétikusabb megjelenést biztosítanak, és sokféle dizájn és stílus közül választhatunk. Azzal, hogy egyes típusok esetében a gyártó megkövetelhet bizonyos mértékű földbe süllyesztést a lábazati rész stabilitásának biztosítása érdekében, az azt is jelenti, hogy akár teljes magasságában is besüllyeszthetjük a talajba, amitől egyfajta átmenetnek tekinthetjük az épített medencék irányába. Ez ugyan további költséggel jár, de előnye lehet, hogy egy medencetömeg nem fogja kisebb kert esetén uralni a teret. Másrészt a nagyobb stabilitás révén akár ellenáramoltatóval (úszógéppel) is felszerelhetjük, így a szokásos fürdőzés és vízi-játékok mellett úszásra is használhatunk akár egy 3 méter átérőjű medencét is.
Aki a teljes földbe süllyesztés mellett dönt, azok számára a kivitelezés előtt lényegesen előrelátóbb tervezéssel kell az egészet végig gondolnia. Sok videó található az interneten az ilyen kivitelezésekről, csak vegyük figyelembe a helyszínt is. Sok esetben olyan mediterrán országokban készítik betonozás nélkül a munkálatokat ahol nincs is fagy. (Gondolj csak annyira bele, hogy a megfagyó föld megduzzad, hiszen a jég térfogata is nő, mit fog tenni a medencéd oldalfalával, ha csak egy fémlemez.) Ehhez képest a Magyarországi viszonyok között a betonozástól nem tekinthetünk el. Azonban mégis egyszerűbb mint egy épített medence kivitelezése. Ettől most el ne vegyem a kedvedet, számos olyan típus létezik a merev-falúak között amelyeket egyáltalán nem kell egy centit sem a földbe süllyeszteni! Nézd meg mít írnak róla és ha nem írják a minimális mélységet, akkor biztos nem kell. Pl. az alábbi ajánlatoknál láthatód, hogy a palást körül függőlegesen merevítő profilok vannak (ettől néz ki a kerek medence sokszögűnek) – na ezeknél ezeket nem szükséges semennyire földbe süllyeszteni.
De ne rugaszkodjunk el az egyszerűbb megoldásoktól…
Nézzük általában mit ajánlanak a kivitelezéshez a gyártók.
Létfontosságú a medence telepítése előtt a helyszín előkészítése.
A talajnak szilárdnak, simának és tökéletesen vízszintesnek kell lennie. Olyan helyet válassz, ahol a legkevesebb földet kell kiemelni a talaj elegyengetéséhez és a területet az eső ne áztathassa el. Jól jársz, ha a medence felállítási helye szélvédett, és ne legyenek olyan fák körülötte, amelyek a medencét pollennel és levelekkel szennyezik. Másrészt az árnyékoló fa használat közben is kedvezőtlen, hiszen a víz nehezebben fog felmelegedni, tehát válassz napsütötte területet. Az is lényeges szempont, hogy az elektromos csatlakozás, a vízcsatlakozás és a vízelvezetés is közel biztosítható legyen.
Miután kiválasztottad a telepítési helyet, tökéletesen síkba kell egyengetned, Ha lejtős a terület, akkor ne a mélyebben lévő részt töltsd fel hanem a magasabb területből nyessél le. Így nem fordulhat elő, hogy a tereped egyik rész lazább talajszerkezetű, ami a medence aszimmetrikus megsüllyedéshez vezetne, hiszen ne felejtsd el, ahány köbméteres medencét választottál, az annyi tonna vizet jelent. Ha 1 méteres lesz a vízmélységed, akkor az négyzetméterenként 1000 liter víz lesz, azaz négyzetméterenként ott lesz 1000kg.
Tehát megfontolandó, hogy egy lemezbeton alapot készítsél. Ha nem akkor is a kiválasztott területet hozd pontosan vízszintbe, csak tiszta földet és homokot használj és tömöríts. Ügyeljen arra, hogy a talaj kemény legyen. A megtisztított és szintbe hozott talajra szórj egy réteg homokot (1 cm). Ezt a réteget nedvesítsd, és tömörítsd (akár kerti hengerrel). De a homokot nem használhatod a talaj vízszintezésére. A tömörített aljzatot vagy a betonalapot geotextíliával fedd le. Ez a medencefóliát a sérülésektől megvédi. Geotextílisa általában nem tartozéka a medence csomagnak, mint ahogy az említett beton, vagy homok sem. Egyes megoldásoknál az alap kialakításánál akár zárt-cellás polisztirol táblákat, vinil lemezt, vagy polifoamot is használnak.
Mit tartalmaz egy fémpalástos medence szett?
Egy medence szettben általában, magát a fémpalástot, összekötő elemeket, alsó, és felső védő-vezető sín profilokat, merevítő elemeket, a medence fóliát kapod meg. Sokszor megkapod hozzá a szkimmert és a befúvót is.
Ehhez neked még vásárolnod kell szűrőt (ehhez általában a homokszűrő a célszerű), szűrőhomokot, ehhez csöveket és különböző szerelvényeket az elhelyezés függvényében. Célszerűvé válik valamilyen fűtési lehetőség, napkollektor, hagyományos elektromos, vagy inkább hőszivattyús medencefűtés. Medencelétra, ami a kialakítás módjától és a medence mélységtől is függhet. És medence takaró, azaz valamilyen szolárfólia.
Mindenkor kövesd a kiválasztott termék szerelési utasítását!
A kényelmes méret megválasztásával és az egyszerűbb összeszerelés révén hamar kiválóan fogod érezni magad benne. Egy merev-falú családi medence nem csak kiváló ár-érték arányt kínál, – amely a kivitelezés módjától is függően – egy ingatlan érték-növelő beruházás, amitől többet fog érni a házad úgy, hogy közben kiváló családi szórakozást és kikapcsolódást biztosít.