Födémek kategória bejegyzései
A födémszerkezetek elváltozásai
A födémnek nevezzük a falakra, vagy egyéb tartószerkezetekre (pillérekre) támaszkodó vízszintes, vagy lejtős térlefedő, térelválasztó teherhordó szerkezeteket.
A födémek több, gyakran egymásnak ellentmondó – elváltozás szempontjából fontos – tartószerkezeti szempontú (szilárdság, együttdolgozás, kis lehajlás, kis mértékű rezgés, tartósság, tűzállóság) és épületszerkezeti (vízszigetelés, hővédelem, zajvédelem, vezetékezhetőség, padozat beépítési lehetőség) követelményeket kell kielégítsenek.
Az élet és vagyonbiztonság érdekében a födém teherhordó szerkezetének a terheket kellő biztonsággal kell hordani.
A födémszerkezetek elváltozásai bővebben…
Padlástégla – avagy más néven födémtégla
A ház a lélek tükre – mondják az olaszok – amelyben a cotto színvilága bensőséges hangulatot varázsol, és megállítja az időt rohanó mindennapjainkban. Olyan világot teremt, amelyben érdemes otthon lenni.
Mediterrán kisugárzása miatt igen kedvelt burkolóanyag. Gyakran alkalmazzák ezt az anyagot magánházaknál, múzeumokban, templomokban, és műemlékileg védett épületek felújítása során.
A természetes padlástégla szépséget és nemességet sugároz. A múlt nagy klasszikusa, mely a letűnt korok szellemiségét és míves technikáit hordozza magában. Kézi gyártású burkolóelem, kiváló minőségű égetett tégla, olasz nevén cotto (terrakotta) vagy tavella. Többféle felhasználási módja ismeretes, de talán a legkülönlegesebb a tetőgerendák közötti látható tetőrészek kialakítása és a legjellemzőbb padlóburkolatként történő alkalmazása. Belsőtérben pl. nappaliban, étkezőben nagyon bensőséges, rusztikus, emberközeli hangulat érhető el vele.
Polisztirol alapú födémrendszer
A ProKoncept födémrendszer egy alul-felül sík, sűrű bordás, fejlemezes monolit vasbeton szerkezet.
Geometriai kialakítását a polisztirol födémelemek bentmaradó zsaluzatként biztosítják.
Minden épület födémét, egyedileg ‘testreszabva’ gyártjuk, igazodva a legkülönlegesebb igényekhez is.
A födémrendszer terheléstől függően akár 10m távolság áthidalására is alkalmas, a helyszínre szállítása, behelyezése nem igényel darut, a födém fesztávok kötetlenek.
Alátámasztására ritkított fa vagy állítható fém zsalura van szükség.
A födém 250 kg/m2 -es önsúlya utólagos födém-megerősítéseknél, felújításoknál és terhelés érzékeny beruházásoknál is kiválóan használható.
A födémszerkezet – csakúgy mint a technológia többi eleme – teljes egészében hőhídmentes.
A Porotherm födém
A Porotherm Építési Rendszert a födémrendszer teszi teljessé. A Porotherm födém családi házak födémmegoldásaként kis súlya, könnyű és gyors beépíthetősége miatt ajánlott. Elemei könnyen, akár daru használata nélkül is beépíthetőek, nagy teherbírásúak és egységes égetett kerámia felületet biztosítanak.
Profipanel Födémrendszer
Profipanel Födémrendszer A bentmaradó zsaluzatként működő födémpanel a hagyományos monolitikus födém-építési módot modernizálja. Alkalmazása költség-takarékos, gyorsítja az építkezést, kiváló tulajdonságai, flexibilis méretválasztéka a lakó-, a köz- és az ipari épületek építése területén széleskörű felhasználást tesz lehetővé. A kéregpanel alkalmazásával a födém beépítésére szánt munkaidő akár 53 %-kal lerövidül, a födém alsó része olyan sima, hogy glettelést nem, csak festést igényel. Változatos geometriájú födémelemek készítésére is lehetőség nyílik.
Monolit vasbeton födémek
A monolit vasbeton födémek szilárd, tartós, a legkevésbé rezgésérzékeny szerkezetek, a geometriai méretek és a vasalás összhangjával alkalmazkodnak az igénybevételekhez, az együttdolgozás követelménye esetükben magától teljesül, a többtámaszúság könnyen kialakítható, a koszorú és a kiváltó – többletvasalással – a szerkezetbe rejthető, tűzálló, nagy tömege miatt jó léghang-gátlású, a kiegészítő rétegeket (pl: padló) jól fogadja.
Acélgerendás födémek
A XIX. század közepétől a XX. század elejéig kiterjedten alkalmazott acélgerendás födémeket a vasbeton kiszorította. Ma acélszerkezetű magasházak és nagyfesztávú csarnokok szerkezeteként élnek tovább.
Födémek
A födémek vízszintes teherhordó szerkezetek, melyek feladata a terek felső lezárása, az egymás fölötti szintek elválasztása.
Megkülönböztetünk a boltozatos födémeket – azaz nyomásra igénybe vett szerkezeteket és a síkfödémeket – azaz hajlításra igénybe vett szerkezeteket. Ez utóbbiak anyaguk szerint fafödémek, acélgerendás födémek, vasbeton (monolit, előregyártott, részlegesen előregyártott) födémek.
Boltozatok
A boltozatok egy, vagy két irányban görbült szerkezetek, melyekben kizárólag nyomó igénybevétel ébred. A támaszoknál a függőleges erők mellett vízszintes erőkkel is számolni kell. Történetük során megfigyelhető a törekvés az egyre nagyobb fesztávok áthidalására, és a támaszok vízszintes erői felvételének finomodó megoldásaira.
Fafödémek
A fafödémeket az elmúlt száz évben a vasbeton födémek még a családiház építésben is szinte teljesen kiszorították. Ugyanakkor a könnyűszerkezetes építési módok terjedésével kerülhetnek ismét előtérbe.
A fafödém előnyei:
- csekély önsúlya,
- előregyárthatósága, száraz, szerelő jellegű építése,
- jó hőszigetelése,
- kis súlyához viszonyított jó lég hang-gátlása,
- megújuló alapanyaga, környezetet nem károsító felszámolhatósága.
hátrányai:
- korlátozott lépéshang-szigetelő képessége,
- csekély hangszigetelő-képessége,
- gomba- és rovarvédelem szükségessége,
- a tűzvédelem miatti korlátozott alkalmazhatósága.
Napjainkban megfigyelhető újbóli térhódításuk az ökologikus mozgalmakhoz, és a könnyűszerkezetes házak, ‘készházak’ technológiájához köthető.