Központi szellőző berendezések
Az energiaköltségek csökkentése érdekében az épületeket ma már energiatudatosan, „tömören” építik. A teljesen tömör fokozott légzárású ablakok, ajtók, födém és falak takarékoskodnak a hővel és gondoskodnak a megfelelő zajvédelemről is.
Ha valaki a hővédelmet és a levegőcserét össze akarja kötni az ellenőrzött lakásszellőztető rendszerekben megfelelő megoldásra talál. Különösen az alacsony energiafogyasztású házaknál tapasztalható a magas légpáratartalom, mely a szellőzés megoldása nélkül, egészségügyi problémákat von maga után és épületfizikai hátrányok várhatók, ha nincs megfelelő levegőcsere. A kedvező szobaklíma a 40 és 60% közé eső páratartalmú levegő, a 65% feletti páratartalom igazi táptalaj a penészgombáknak, amik komoly veszélyt jelentenek az egészségre, lakóépületünk állagára. Egy négyszemélyes háztartásban könnyen keletkezik napi10-15 kg vízgőz, ami a levegőből összegyűlve a hiányzó szellőzés miatt a hideg felületeken csapódik le. Hagyományos szellőztetéseknél rengeteg energia vész kárba. A háztartások energiaszükségletének 82%-át a fordítjuk fűtésre, mi pedig ennek az 50%-át szellőztetjük ki az ablakon. Nem beszélve a szabadon beáramló pollenekről, porról és az egyéb káros anyagokról.
Annyi bizonyos, hogy az optimalizált hőszigetelés és a megfelelő szellőzőrendszer együtt kell, hogy járjon, hogy hatásos megtakarítást érjünk el, az egészség és az épületvédelem érdekében. A szellőztető rendszerek biztosítják, a hagyományos, ablaknyitásos szellőztetés mellőzésével, hogy a ház helységeinek levegője mindig friss legyen.
Esővíz hasznosító rendszerek
A földön található 1,4 millió köbkilométer víz 97%-a az ember számára felhasználhatatlan tengervíz. A fennmaradó 3% édesvíz nagy része a sarkvidékeken és gleccserekben található fagyott állapotban. A szabadon felhasználható édesvízkészlet a Föld vízkészletének csupán 0,3%-át teszi ki.
A mennyiségnél nagyobb probléma a vízminőség. Nitrátok, foszfátok, növényvédő-szerek és más kémiai anyagok vízbe kerülése miatt a tisztítás egyre bonyolultabb és drágább. Az esővíz felhasználása – az ivóvíz megtakarítás érdekében – nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy kíméletesebben kezeljük ezt a természeti kincsünket.
Minden lakos naponta átlagosan 132 liter értékes ivóvizet használ el, megközelítőleg az alábbi megoszlás szerint.
A számokból jól látszik, a felhasználási területek felénél az ivóvíz esővízzel helyettesíthető lenne, mert ezekhez a területekhez az ivóvíz nem feltétlenül szükséges. Ez a háztartásoknak akár 50%-os ivóvízdíj megtakarítást is jelenthet.
Előfeltétel azonban az, hogy az esővíz-hasznosító berendezés biztosítani tudja a kívánt vízminőséget. Az esővíznek megvan az az előnye, hogy ingyen van, nem kell tisztítani, és nem kell szállítani. Az alábbi felhasználási területeken az esővíz kiválóan alkalmazható, és még pozitív mellékhatásai is vannak.
- A WC öblítéseknél lehet a legtöbbet megtakarítani, és nem képződik vízkő.
- Optimális mosógépekhez, mert lágyvíz, ezért 50%-al kevesebb mosóporra van szükség, és nem vízkövesedik el a mosógép.
- Jól felhasználható növények öntözésére, mert így a növények optimális módon jutnak ásványi anyagokhoz.
Ezeken a tényeken túl az esővíz-hasznosítás segít csökkenteni a csatorna terheltségét nagy mennyiségű csapadék lehullásakor vagy a hóolvadások alkalmával, mivel zárt medencékbe gyűlik, és visszatartásra kerül a csapadék. Az esővíz-hasznosító rendszert elszivárogtatással kombinálva egy ökológiailag optimális megoldás jön létre.
Faelgázosító kazánok
A faelgázosító kazán működési alapelve:
A fában lévő maradék nedvesség szárítása, elgázosítása (pirolízis) és a könnyen éghető alkotórészek előégetése hagyományos módon a tüzelőanyag-aknában történik. A tüzelőanyag eközben a parázsággyal a rostély helyett egy különleges nyílás felett fekszik. Ezen a nyíláson keresztül levegő hozzáadásával ég lefelé az égés során keletkező gáz. Ez a főégés, aminek a hőmérséklete elérheti az 1100°C-ot. A kékes színű lefelé mutató lángnyelv a gáz égésére hasonlít. Az égéstér kerámiából készül a magas hőmérséklet elviselése céljából. A „generátoros” változatban a beáramló levegő mennyisége jól adagolható a ventilátor segítségével, így az égés folyamata jobban szabályozott. A hatásfok meglepően jó, 80-90%!
Következésképpen az égés minősége annyira jó, hogy csak csekély hamu keletkezik, szennyező anyag is csak igen kis mértékben, tehát kijelenthetjük, hogy a faelgázosító kazán működése környezetbarát. A keletkező hamu is természetes eredetű, ezért nem szennyezi a környezetet.
Néhány további előny:
- a nagy darab fák tüzelésének lehetősége munkát takarít meg a fűrészeléskor és hasításkor
- a ventilátor egyenletes és hatékony égési folyamatot biztosít
- a huzatventilátor megkönnyíti a begyújtást és minimálisra csökkenti a füst elillanását a kazánházba
- az ötletes szerkezet lehetővé teszi az egyszerű és problémamentes tüzelést
- kitűnő hozzáférhetőség tisztításkor és söpréskor.
A faelgázosító kazánok szükségképpen egy jól méretezett tárolótartály vizét melegítik fel azért, hogy a viszonylag rövid idő alatt nagy teljesítményt leadó égési folyamat alatt keletkező nagy mennyiségű forróvizet eltárolhassuk a folyamatos felhasználásra. Így küszöbölhető ki, hogy sűrűn kelljen “etetni” a kazánt. Éppen ezért a napkollektoros rendszerekkel harmonizál, hiszen mindkettő a puffertárolóban tárolja az előállított melegvizet.
Pellettüzelésű kazánok
A pelletálás egy régóta ismert eljárás, melynek során az alapanyagot kötőanyag hozzáadása nélkül, nagy nyomáson kis rudakká préselik. A tömörítési eljárás előnye, hogy tiszta, jól kezelhető, csomagolható és gazdaságosan szállítható anyagot eredményez. Szinte mindent anyagot lehet pelletálni, amely apró méretűre darálható, illetve szemcseszerkezete és nedvességtartalma megfelelő.
Energiahordozóként világszerte leginkább a fafeldolgozó iparban keletkező gyaluforgács és fűrészpor hulladékot hasznosítják pelletálás révén. A fa pellet nagy fűtőértékű, könnyen tárolható és szállítható, tiszta tüzelőanyag, mely a fosszilis tüzelőanyagokhoz képest jóval kedvezőbb árú is.
Hazánkban a fa mellett egyre nagyobb szerepet kapnak a mezőgazdaságban nagy mennyiségben keletkező egyéb szerves hulladékok, valamint a direkt “zöldenergia” előállítása céljából termesztett növények.
A pellet a ma elérhető “legzöldebb” energia!
A Főnix-rendszert azoknak ajánljuk, akiknek fontos a környezet tudatos megóvása az energiatakarékossági szempontok mellett.
Bővebb információk a cikk tulajdonosa:
Merkapt Kft. – honlapján