Ha kandallóra gondolunk, akkor általában egy fatüzelésű kandalló jut eszünkbe. Természetesen okkal, hiszen egy kandallóban alapvetően fával tüzeltünk évszázadokon át. Manapság ezt egyre kevesebben tehetik meg, hiszen egy adott lakás tulajdonságain sok esetben nincs lehetőségünk változtatni, vagy egyszerűen nincs időnk egy fatüzeléssel foglalatoskodni. Ezzel szemben sokkal több emberben él egy romantikus igény, vagy csak az égő tűz látványa iránt, vagy akár a kandalló sugárzó hőjét is át kívánják élni.
Fűtés kategória bejegyzései
Fedezd fel a különböző fűtési rendszereket és megoldásokat, hogy otthonod télen is meleg és energiatakarékos legyen.
Ház fűtése gázpalackkal – miért éri meg?
Ha környezetbarát, kényelmes és egyben olcsó otthoni fűtési rendszert keres, ne csak a szénre, és elektromos áramra gondoljon. Kiváló megoldás a palackos cseppfolyósított gázzal történő fűtés. Egy ilyen rendszer a gázberendezéshez való állandó hozzáférés nélkül is lehetséges. Mikor elegendő egy kis gázpalack és mikor van szükség egy nagyobb tartályra? Tudja meg, hogyan működik egy ilyen rendszer, és melyek a ház gázpalackkal való fűtésének legfontosabb előnyei.
Falfűtés utólagos kialakítása lakott lakásban, gipszkarton, vagy kőporcelán alá – csináld magad módszerrel
A komfortérzetünket úgy is tudjuk növelni, hogy közben a fűtési költségünket csökkentjük.
Köztudott, hogy minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel fűti a lakást a kazánunk, annál gazdaságosabb. Különösen igaz ez a kondenzációs kazánoknál.
Régi akár nyílt tűzterű, akár turbós gázkazánról van szó, ott vigyáznunk kell, hiszen a kazánba visszatérő víz hőmérsékletének magasabbnak kell lenni, mint a füstgáz harmatpontja. Ez kb. 55-60 fok közötti határérték.
A kondenzációs kazánokban pedig éppen az a lényeg, hogy a visszatérő víz hőmérséklete minél alacsonyabb, annál erősebb a füstgáz harmatpont alatti kondenzációja, azaz a füstgáz vízpárájának a kicsapódása. Ez a kicsapódás, a halmazállapot változás – többlet energia leadással jár. Minél alacsonyabb hőmérsékletű vízzel tudjuk kifűteni a lakásunkat, illetve ezt a hőt jobban leadva, így a visszatérő víz is minél alacsonyabb hőmérsékletű, annál jobb hatásfokot érhetünk el a kondenzációs kazánunk működtetésében.
Itt már a fűtéscső a nappali falában van:
Mindez szép és jó – azonban, minél alacsonyabb hőmérsékletű a fűtővíz, annál nehezebben adja le a hőt, hiszen a szoba hőmérséklete és az előre menő víz hőmérséklete között a hőmérséklet-különbség egyre kisebb lesz. Ez a probléma csak úgy oldható fel, ha a fűtőtest felületét növeljük. Ez bizonyos mérethatár felett értelmetlen kivitelezést jelentene radiátorral. Pláne, hogy a többlapos radiátorok egyre nagyobb arányban csak konvekciósan tudják leadni a hőleadást fokozni (azaz a levegő melegítésével), és egyre kisebb arányban sugárzással. Ez nem előnyös, hiszen a sugárzással leadott hő alacsonyabb hőmérsékleten is kellemesebb, jobb hőérzetet biztosít.
Ellenben, ha padló-, fal-, vagy mennyezetfűtést alkalmazunk, akkor nagyobb felületet tudunk átmelegíteni. Ez a meleg, sugárzó fűtéssel biztosítja a kellemes hőérzetet.
Ha fűtésfejlesztés (most csakis vizes fűtésről beszélünk) közben is lakni kívánjuk a lakást, a 3 felületfűtési mód közül a legkisebb kosszal, pakolással és kellemetlenséggel a falfűtés jár, az alábbi módszerrel – feltéve, ha van szabad falfelületünk. Az pedig rendelkezésre állt.
Rezsicsökkentés lakótelepi lakásban – csináld magad – nyílászáró csere, belső hőszigetelés, padlófűtés
Két alaptétel:
- a megtermelt energiát jó hatásfokkal működő berendezéssel állítsd elő!
- a megtermelt energiát ne hagyd elveszni!
A nappali átalakulása:
Bármennyire is prioritás a lakosságot a gázfogyasztásról letéríteni, – azért valljuk be, egy távfűtés (távhő) nélküli lakótelepi lakásban fűtési és használati meleg víz biztosítási lehetőség, elsősorban gázzal, másodsorban árammal oldható meg. Ha tömegével állnának át az árammal való fűtésre gáz helyett, abból is probléma lenne, mert sok lakótelepi épületkiszolgáló és a lépcsőházi villamos rendszer nem arra lett méretezve, hogy villannyal fűtsenek tömegesen. Emiatt a lakások tömeges Amperszám növelésének lehetősége is korlátokba ütközne. Természetesen alternatívát jelenthet egy direkt elektromos fűtéssel szemben a klímával való fűtés, hiszen átlag negyed akkora villamos terhelést jelent, de sokaknak nem jön be a meleg levegő fújás, és már így is szörnyű a rengeteg, homlokzatra aggatott klíma kültéri egység. Emiatt, véleményem szerint nagyobb arányban maradni fog a gáz.
De mit tehetünk, hogy a gázszámlánk alacsonyan maradjon?
Mielőtt kályhát, kandallót, kandallókályhát vásárolnál a rezsiemelés miatt – jó ha tudod …
A rezsiemelés, szebbik nevén a rezsicsökkentés részleges feladása miatt, a gáz- és a villanyfűtésük kiváltására sokan érdeklődnek a fatüzelés iránt. Egyrészt a hírekből tudható, hogy megugrottak a kályhavásárlások és elfogyott a tűzifa a kereskedőknél, de szemmel láthatóan megugrott a honlapunk kandallóépítéssel foglalkozó cikkeinek a látogatottsága.
Valójában az a normális, hogy nyáron gondolkozunk a téli fűtésről, most azonban a rezsi intézkedések alaposan rátettek erre. Általában a legtöbb ember télen keres megoldást mikor már baj van.
Nekik az alábbi tapasztalatokat tudom átadni:
Mielőtt kályhát, kandallót, kandallókályhát vásárolnál a rezsiemelés miatt – jó ha tudod … bővebben…
Csináld magad lakásfelújítás – nyílászáró csere, belső hőszigetelés, fűtéskorszerűsítés, új fürdőszoba, konyha, gardrób – hideg-, melegburkolat
Egy általános lakásfelújításon kívül, – mint amilyen a hideg- és melegburkolatok, a konyhabútor és a szaniterek cseréje – sarkalatos pont volt az alacsony rezsis lakás kialakítása.
Emiatt korszerű műanyag hőszigetelt üvegszerkezetű redőnyös nyílászárók kerültek beépítésre, valamint a korábbi konvektoros fűtés, a nyílt tűzterű fürdőszoba fűtés, valamit a nyílt átfolyós használati melegvíz-készítő egység egyetlen kondenzációs kazánná lett lecserélve.
Mivel a társasház közös homlokzati hőszigetelésére a közeljövőben nulla az esély, így a határoló falakon 10cm vastag üveggyapot belső hőszigetelés került kialakításra, párazáró hőtükör fóliával, valamint gipszkarton fedéssel.
Rusztikus stílusú kandalló építése (Szabó Krisztián)
Üdvözlök minden vállalkozó szellemű ezermestert!
Ezúton szeretném megosztani a fent említett kandalló építésében szerzett tapasztalataimat és segítséget nyújtani mindazoknak, aki kandalló építésére szánják rá magukat.
Körülbelül másfél éve terveztem, hogy építek egy saját kandallót. Rengeteg, a témával kapcsolatos szakirodalmat és mások által leírt tapasztalatokat olvastam el, mire úgy döntöttem belevágok.
Én egy 4 emeletes társasház első emeletén lakom, ami fölvetette az első problémát.
KÉMÉNY! (14*14-es)
Rusztikus stílusú kandalló építése (Szabó Krisztián) bővebben…
Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor)
Azzal kezdődött, hogy a konvektoros fűtésünk kezdett nagyon drága lenni, így alternatív megoldásokat kerestünk a nejemmel. Szóba került gázkazános, vegyes-tüzelésű kazánnal kombinált gázkazános központi fűtés, cserépkályha vagy kandalló, mint kiegészítő fűtés. Gazdaságossági, megtérülési szempontok alapján végül a kandalló győzött, annak is a légfűtéses változata.
Modern stílusú kandalló építése (Holinka Levente)
Már több mint egy éve megvásároltuk a fém tűzteret de az idő hiánya miatt csak most került sorra elkészítése. Eleinte egy hagyományosabb vulkáni hasított kőből akartuk megépíteni (meg is vásároltam a kőtömböket, fel is hasogattam, úgy-hogy kinti grillező lesz jövőre belőle) de a nappali modernebb stílusú kivitelezése miatt ezt az ötletet elvetettük. Rengeteg, interneten megtalálható (köztük a tuzimado.hu-n is), tervet, elképzelést és kivitelezést elemeztem és végül egy modern vonású kandallót építettem.
Folytatódik a nagy sikerű Lakcímke kampány!
Idén folytatódik a tavaly elkezdődött nagy sikerű Lakcímke kampány, amelynek kampánynyitó eseményét az Energiatakarékossági Világnapra időzítették. Az Energia Klub programja egyedülálló, hiszen a legnagyobb, legkomplexebb országos eseménysorozat az energiahatékonyság és a lakossági szemléletformálás területén. Az Energia Klub azt a célt tűzi maga elé, hogy hosszú távon javuljon az épületek energiahatékonysága. Ehhez járul hozzá a Lakcímke kampány, az épületek energiatanúsítványának minél szélesebb körű megismertetésével és társadalmi elfogadtatásával.
Folytatódik a nagy sikerű Lakcímke kampány! bővebben…