Hogyan alakítsunk át egy egyszobás lakást amerikai konyhás nappalisra és egy plusz szobásra?

Sokan szembesülnek azzal a kihívással, hogy hogyan alakíthatnák át egyszobás lakásukat kétszobássá. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben nem arról van szó, hogy a meglévő szobát kettéválasztjuk, hanem egy másik megoldást alkalmazunk: a különálló konyhát (ha az elfogadható méretű) alakítjuk át egy szobává, míg az eredeti szobát amerikai konyhás nappalivá változtatjuk.

.
Képzeld el, hogy a konyha hátfala mögött van az eredeti önálló konyha. Annyit tettél csak, hogy a hideg- és a melegvíz sarokszelepeket átfordítottad, hogy a falnak a nappali szoba oldalán jöjjön ki, valamint a falban a szennyvízcsatlakozó könyököt is átfordítottad a nappali felé. Azaz 3 lyukat kellett fúrnod a falban és áthozhattad a működő konyhát a nappaliba. Mármint, ha szerencséd van a két helyiség közös fala tekintetében. Lett egy új szobád! Mi lesz belőle? Hálószoba? Gyerekszoba? (fantáziarajz)

 


Egyértelmű, hogy ez az ötlet nem a budapesti körfolyosós száz éves házak szétdarabolt szoba-konyhás lakásaiban alakítható ki, hiszen ott eléggé kis konyháról van szó amelyek általában előszoba funkciót is betöltenek, hiszen oda nyílik a bejárati ajtó is.

Ez a módszer különösen az 1950-es, 60-as, 70-es és 80-as években épült szoc-reál lakásoknál alkalmazható sikeresen. Az ilyen egyszobás lakások konyhái általában nagyobb méretűek, így alkalmasak lehetnem arra, hogy valamilyen szobává alakítsuk őket. Általában a „jóságos tervezők” úgy alakították ki az egyszobás lakásokat, hogy azoknak a konyhája nagyobb, mint a kettő vagy háromszobásaké. Általában ezeknek 2-3 szobás szoc-reál építésű lakásoknak, akár téglablokkosak, akár panellakások a konyháik általában csak főzőfülke, vagy féloldalas hajókonyha szerkezetűek így nem alkalmasak arra, hogy szoba legyen belőlük, de ennek ellenére az egyszobások jelentős része olyan, hogy a konyha akkora méretű, hogy ott egy kisebb étkező asztal is elhelyezhető és körbeülhető. Azaz ezek mérete akkora, hogy azt kiürítve esetleg egy gyerekszobának, vagy egy hálószobának megfeleltethető.

Az átalakítás lehetőségei:

  1. Ideális esetben a konyha és a szoba közös falán található a víz- és szennyvízvezeték, így könnyen átfordíthatjuk ezeket a másik helyiségbe. A szennyvíz csatlakozót és a vízvezeték sarokszelepeket átfordítjuk a fal másik oldalára, így a konyha új helye a korábbi szoba lesz.
  2. Kamra megszüntetése: A kamra nagysága ezekben a lakótelepi lakásokban az 50-es évektől kezdve egyre kissebbé vált, de a régebbi lakások kamrái akár változatlanul hagyva gardróbszobaként is használhatóak, amelyek így már egy leendő hálószobából fognak nyílni. Azonban célszerűbb megfontolni, a kamra és a konyha közötti fal kibontását, amivel nagyobb leendő hálószobához jutunk, valamint egy tolóajtós gardróbszekrény beépítésével egy jobban áttekinthető, kényelmesebbe n használható gardróbot tudunk kialakítani.
  3. Gáz és elektromos kiállások biztosítása: Amennyiben gáztűzhelyet használunk célszerű megfontolni az elektromos sütőre és főzőlapra való áttérés lehetőségét. Egyrészt az Európai Unió célja, a gáztűzhelyek telepítésének megtiltása, de jelenleg is lényegesen szigorúbb követelményeknek kell megfelelni egy gáztűzhelyes konyha üzembe helyezése esetén egy elektromossal szemben. Ugyanakkor egy elektromos főzőlapra való áttéréssel a lakásunk áramigénye megnőhet. Esélyes, hogy a konyha áramigényének biztosítására új vezetékezés szükséges, valamint az áramszolgáltatónál úgynevezett „Amperszám” növelési igénnyel is jelentkezni kell. Ez nem minden esetben lehetséges, ha az magával vonná a teljes lépcsőházi gerincvezeték felülvizsgálatát, vagy annak az újravezetékezését. Régebbi kisebb lakások esetében jellemzően csak 16Amperes kismegszakító áll rendelkezésre. Területileg eltérő, de sok esetben, ha a vezeték-keresztmetszet rendelkezésre áll, akkor az könnyebb ügyintézéssel 25Amperesre növelhető. Ha nincs ilyen lehetőségünk, akkor az elektromos főzőlap kiválasztásával körültekintően kell eljárni, hiszen egy 4 főzőhelyes indukciós főzőlap esetében akár 20 Amper feletti teljesítményűbe is belefuthatunk, de egy előrelátó választással találunk olyat is amelyen kiválasztható, hogy maximum 10, vagy maximum 16 Ampert tudjon felvenni.
  4. Az új konyha ergonómiája: Az új konyhát berendezhetjük a korábbi mintájára egy egyszerű fél-hajókonyha stílusban, de lehet egy L-alakú is vagy félsziget szigetkonyha is, reggeliző résszel. Az elrendezés és a berendezés az új szoba méretétől és a saját igényeinktől függ.
  5. A felszabadult konyha új funkciója: A régi konyha helyét tetszés szerint használhatjuk gyerekszobaként vagy hálószobaként. A helyiség mérete és elrendezése befolyásolja, hogy mire tudjuk használni. Egy nagy franciaágyas megoldás esetén előfordulhat, hogy a régi szobaajtót is át kell alakítani egy eltolható ajtóvá, hogy helyet nyerjünk. A „szépen-zörgő” műanyag harmonikaajtót nem igazán tudjuk jó-szívvel ajánlani senkinek sem 🙂

Konkrét példa

Egy 1950-es években épült egyszobás-konyhás lakás esetében a konyha négyzet alakú, 6,43 négyzetméteres, és csatlakozik hozzá egy 2,3 négyzetméteres kamra.

.
Bemutató példa: 1950-es években épült szoc-reál lakás eredeti alaprajza. (háromfogatos lépcsőház középső lakása)

Ebben az esetben dönthetünk úgy, hogy elbontjuk a kamra válaszfalát, így egy nagyobb, 9 négyzetméter körüli teret kapunk, vagy meghagyjuk a kamrát, és gardróbszobaként használjuk.

Franciaágy elhelyezése

A hálószobában elhelyezendő franciaágy elhelyezése kompromisszumokat igényelhet. Az egyik falnál 2,35 méter szélesség áll rendelkezésre, míg a másik falnál 2,69 méter.

Lentebb két további rajz is van, ami a franciaágynak az elhelyezését mutatja. Nyilvánvalón kompromisszumot kell kötni, hogyha a rövidebb fal végébe tesszük, akkor itt erősen az ágy szélességtől függ, hogy mennyire kényelmesen tudunk az ágy két oldalán közlekedni. Ha úgy ítéljük meg, hogy ez a hely kevés, akkor a hosszabb falon már sokkal kényelmesebben egy nagyobb franciaágy elfér, illetve a két éjjeliszekrény. Tehát kellemesebb, tágasabb az egész. Ekkor az a gond, hogy az 1950-es években épült lakásnál egyméteres ajtónyílásokat használtak, tehát hogyha az ajtószárnyunk ténylegesen egyméteres, akkor a 2,69cm hosszú falra kinyitva az rögtön 1,69 m-re szűkíti a teret, így nem lesz az ajtó kinyitható a franciaágy miatt. Ebben az esetben a megoldás az lehet, hogy valamilyen tolóajtós megoldást alkalmazzunk. Nyilvánvaló, hogyha ezt mégis inkább gyerekszobának akarjuk használni, akkor ilyen problémával nem szembesülünk.

.
Példa egy variációra: A konyhaszekrény helyére gardróbszekrény a kamra helyére franciaágy került.

.
Példa másik variációra: A konyhaszekrény helyére a franciaágy a kamra helyére gardróbszekrény került – így a szobaajtót tolóajtóra célszerű lecserélni.

Az ajtónyílás mérete is befolyásolja a helyiség kihasználhatóságát, így tolóajtós megoldás is szóba jöhet.

.
Franciaágy került a korábbi konyha falához kortárs skandináv stílusban

Amerikai-konyhássá váló nappaliszoba

.
L-alakú konyha a nappaliban egy kerek étkezőasztallal század-közepi skandináv stílusban

Az így már nagy helyiségbe kerülő konyha kialakítása nagyobb szabadságfokkal jár.

  • Mi magunknak kell tudnunk eldönteni, hogy milyen és mekkora konyhát alakítsunk ki. Ha sokat főzőcskézünk egyértelmű, hogy L alakú, vagy akár szigetkonyhában is gondolkozhatunk.
  • Ha a régi konyhát nem hálószobává, hanem gyerekszobának alakítjuk ki akkor egyértelmű, hogy a nappaliban fogunk aludni, agy a konyha méretét korlátozni kell, hogy az ágyazható kanapák is elférjenek.
  • Köztes megoldást jelenhet, ha nem helyezünk el külön ebédlőasztalt, hanem a konyhaszigetet úgy alakítjuk, ki, hogy akár egy 4-fős társaság is kényelmesen köré-ülhet.

Panellakások esetében

A panellakások esetében, amelyek a 80-as években épültek, a konyhában lévő víz- és szennyvízvezetékek gyakran a fürdőszoba felől vannak kiállítva. Ebben az esetben a szennyvíz elvezetés nehézséget okozhat, és átemelő szerkezetre lehet szükség. Ez többletköltséggel járhat, de megoldható.


Ez a blogbejegyzés csak ötleteket ad arra, hogyan alakíthatjuk át egyszobás lakásunkat kétszobássá, és milyen szempontokat kell figyelembe vennünk az átalakítás során, de a konkrét helyszíni viszonyok ismerete nélkülözhetetlen egy ideális döntéshez. Ha megfelelően tervezzük meg és hajtjuk végre az átalakítást, kényelmes és funkcionális lakóteret hozhatunk létre.

Ez cikk gyakorlatilag csak egy konkrét egyszobás konyhás lakáson keresztül szemlélteti a megvalósíthatósági lehetőségeket. Az a célja, hogy ötletet adjon arra az esetre, hogyha valaki egyszobás lakásból kétszobásat akarna csinálni, akkor mégis hogyan tudna.

Érdemes lehet megnézni ezeket is:

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^