Konkrét példa
Egy 1950-es években épült egyszobás-konyhás lakás esetében a konyha négyzet alakú, 6,43 négyzetméteres, és csatlakozik hozzá egy 2,3 négyzetméteres kamra.
Bemutató példa: 1950-es években épült szoc-reál lakás eredeti alaprajza. (háromfogatos lépcsőház középső lakása)
Ebben az esetben dönthetünk úgy, hogy elbontjuk a kamra válaszfalát, így egy nagyobb, 9 négyzetméter körüli teret kapunk, vagy meghagyjuk a kamrát, és gardróbszobaként használjuk.
Franciaágy elhelyezése
A hálószobában elhelyezendő franciaágy elhelyezése kompromisszumokat igényelhet. Az egyik falnál 2,35 méter szélesség áll rendelkezésre, míg a másik falnál 2,69 méter.
Lentebb két további rajz is van, ami a franciaágynak az elhelyezését mutatja. Nyilvánvalón kompromisszumot kell kötni, hogyha a rövidebb fal végébe tesszük, akkor itt erősen az ágy szélességtől függ, hogy mennyire kényelmesen tudunk az ágy két oldalán közlekedni. Ha úgy ítéljük meg, hogy ez a hely kevés, akkor a hosszabb falon már sokkal kényelmesebben egy nagyobb franciaágy elfér, illetve a két éjjeliszekrény. Tehát kellemesebb, tágasabb az egész. Ekkor az a gond, hogy az 1950-es években épült lakásnál egyméteres ajtónyílásokat használtak, tehát hogyha az ajtószárnyunk ténylegesen egyméteres, akkor a 2,69cm hosszú falra kinyitva az rögtön 1,69 m-re szűkíti a teret, így nem lesz az ajtó kinyitható a franciaágy miatt. Ebben az esetben a megoldás az lehet, hogy valamilyen tolóajtós megoldást alkalmazzunk. Nyilvánvaló, hogyha ezt mégis inkább gyerekszobának akarjuk használni, akkor ilyen problémával nem szembesülünk.
Példa egy variációra: A konyhaszekrény helyére gardróbszekrény a kamra helyére franciaágy került.
Példa másik variációra: A konyhaszekrény helyére a franciaágy a kamra helyére gardróbszekrény került – így a szobaajtót tolóajtóra célszerű lecserélni.
Az ajtónyílás mérete is befolyásolja a helyiség kihasználhatóságát, így tolóajtós megoldás is szóba jöhet.
Franciaágy került a korábbi konyha falához kortárs skandináv stílusban
Amerikai-konyhássá váló nappaliszoba
L-alakú konyha a nappaliban egy kerek étkezőasztallal század-közepi skandináv stílusban
Az így már nagy helyiségbe kerülő konyha kialakítása nagyobb szabadságfokkal jár.
- Mi magunknak kell tudnunk eldönteni, hogy milyen és mekkora konyhát alakítsunk ki. Ha sokat főzőcskézünk egyértelmű, hogy L alakú, vagy akár szigetkonyhában is gondolkozhatunk.
- Ha a régi konyhát nem hálószobává, hanem gyerekszobának alakítjuk ki akkor egyértelmű, hogy a nappaliban fogunk aludni, agy a konyha méretét korlátozni kell, hogy az ágyazható kanapák is elférjenek.
- Köztes megoldást jelenhet, ha nem helyezünk el külön ebédlőasztalt, hanem a konyhaszigetet úgy alakítjuk, ki, hogy akár egy 4-fős társaság is kényelmesen köré-ülhet.