Az adott szerkezet hőhidassága visszavezethető tervezési, technikai és kivitelezési hibára. Az építési módtól függ, hogy az miképpen jelenik meg a hagyományos, a blokkos, paneles, vagy épp a vázszerkezetes építményeknél.
A hőhíd az épület határoló-szerkezetének olyan része, ahol valamely oknál fogva rosszabb az épület hőszigetelő képessége.
Leggyakoribb hőhíd helyek:
A beton, illetve vasbetonkoszorúk, áthidalók, falsarkak, kávaszerkezetek és a rosszul megválasztott vagy illesztett szerkezeti kapcsolatok, az ebből adódó szerkezeti üregek, vagy homogenitási hiányosságok.
Az épület kisebb mértékű hőhidassága esetén úgynevezett kísértetjegyek jelennek meg, azaz az eltérő viselkedésű szerkezetek határvonalaival egyező, eltérő színű felületek jelennek meg. Ennek leggyakoribb példája az egykor intenzíven alkalmazott Bohn-födém építési megoldás, ahol a a betonmagban lévő téglabetétek szabályosan kirajzolódnak a mennyezeten, ha a padlástér felől nem elégséges vastagságban alkalmaztak a hőszigetelést.
Ezek a kísértetjegyek ugyanúgy megjelenhetnek téglaszerkezeteken is, habarcságy-hiányos helyeken, illetve olyan blokkszerkezeteknél, ahol a habarcs nem az előírás szerint készült.
Az épület határoló szerkezeteit úgy kelt méretezni, hogy azokon hőhíd ne keletkezzen.