Természetesen e légfűtés hőjét akár más helyiségekbe is elvezethetjük, de a megfelelő hatékonyság (légáramlás) érdekében a visszatérő légáramlást is biztosítanunk kell (pl: ajtók nyitva hagyása, vagy a válaszfalakban padló közeli a légcsatorna átmérőjéhez illeszkedő falnyílásokkal). Ez a fajta légfűtés is központi fűtés, azonban a hazai lakásokban ez a megoldás nem igazán jellemző. Központi fűtés alatt a magyar ember „vizes” fűtést ért, azaz a kazán és a hőleadó felület (pl:radiátor, padló-, fal-, mennyezetfűtés) között a hőenergiát a víz szállítja.
Joggal vetődik fel a gondolat, hogy a kandalló által megtermelt hőt e meglévő fűtési rendszer segítségével juttassuk el a lakás többi helyiségébe.
Erre kézenfekvő megoldás, ha vízfűtéses tűzteret (köznyelven „vizes kandalló”) vásárolunk. Egy ilyen vízfűtéses tűztér, kimondottan azt a célt szolgálja, hogy központi fűtési rendszerre köthető legyen.
Mi van akkor, ha már megvan a tűzterünk, sőt megépített kandallónk már jól üzemel, s ekkor gondolunk arra, hogy mégiscsak jó lenne a kandalló által termelt hőt valahogy átadni a meglévő központi fűtésünkre? – luxus lenne a meglévő tűzteret kidobni, s ezen okból a burkolatot is lebontani. – Bár fontos megjegyezni, hogy akadnak olyan kandallóbetétek, melyek kidobása megfontolandó, hiszen egy „hobbi” kategóriájú tűztérre nem alapozhatjuk a teljes lakás rendszeres, üzemszerű fűtését.
Hobbi tűztér alatt azokat a „kedvező árfekvésű” tűztereket értem, melyek esetén nem a rendszeres gazdaságos alternatív fűtés megvalósítása a cél – hanem, hogy csak alkalomszerű hangulati elemként szolgáljon. Ezek általában vékonyabb lemezből készülnek, a szabályozhatóságuk esetleg hiányos, s a kompakt méret fontosabb mint a füstgáz és a láng hőenergiájának hasznosítása. Összességében ezekkel nem tartós üzemre, s nem magasabb hatásfokú energia hasznosítást céloztak meg velük.
Természetesen az utólagos átalakítás nem oldható meg bontás nélkül, de a képen látható vízmelegítő adapter, avagy vízköpenyes hőcserélő alkalmazása esetén elégséges a kandalló füstpárkánya feletti burkolatot megbontani, hogy a füstcsőhöz jutva, azt megbontva be tudjuk illeszteni e hőcserélő elemet. Természetesen a központi fűtési rendszerünket is meg kell bontani, s a rendszerhez illesztéshez plusz szerelvények, elemek rendszerbe illesztése szükséges. Ez a vízköpenyes hőcserélő a füstgáz hő.jét hasznosítva melegíti fel a vizet. S az így kinyert forróvizet a központi fűtési rendszerek bármely típusánál hasznosítani tudjuk, legyen az radiátoros, padlófűtéses fűtési, vagy meleg-víztartályos rendszer.
Ez a vízköpenyes hőcserélő sok kandallóforgalmazó honlapján megtalálható. A részletesebb információ a Technical Tüzeléstechnikai Kft. honlapjáról származik. PDF itt!
Műszaki adatok:
Súly 60 Kg
Szélesség 44 cm
Magasság 57 cm
Mélység 31 cm
Füstcsonk méret 20 cm