Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor)

Azzal kezdődött, hogy a konvektoros fűtésünk kezdett nagyon drága lenni, így alternatív megoldásokat kerestünk a nejemmel. Szóba került gázkazános, vegyes-tüzelésű kazánnal kombinált gázkazános központi fűtés, cserépkályha vagy kandalló, mint kiegészítő fűtés. Gazdaságossági, megtérülési szempontok alapján végül a kandalló győzött, annak is a légfűtéses változata.
A nejem cserépkályha párti volt, de mikor megtudta, hogy 10-15 évente illik átrakatni, azt mondta, naneeem!
Azért nem kapkodtuk el a dolgot, utánanézegettünk, többek között ezen a honlapon is, ötletelgettünk, tűztérbetétet válogattunk, az asszony elbontatta velem a saját készítésű bárpultot, mert annak a helyén készül a KANDALLÓ.
De hát kellett egy kémény is! Falat nem bontunk, legfeljebb a 80 éves házunk fafödémjét, így egy 200-as Montel 20 típusú samott béléscsöves, önálló kémény bújt ki a tetőn.


Meglett a kandalló is, egy LPRA 51-es Edilkamin kandallótest „képében”. A választásunk azért esett erre a típusra, mert önálló kandallóként is üzemel, nagy üvegfelületű ajtaja van, (jobb hőleadás) samottbéléses (jobb hőtárolás), és nagy konvekciós felülete van, stb, stb…


Igaz, hogy nem volt olcsó, akciósan 250 ezer forint, de úgy voltunk vele, hogy ez egy hosszú távú befektetés. A kandalló a 40 m2-es nappaliban van, a környező helyiségekkel együtt kiválóan fel tudja melegíteni.
A készítés képei, munkaközi állapot:
















Meg kellett oldanom a ház másik végében lévő két 15 m2-es szoba meleg-levegő ellátását is, ezért a kupolába felszoruló meleg levegő a padláson összeszerelt 180-as, szigetelt csővezetéken keresztül jut el a szobákhoz, ahol egy-egy 125-ös csövön lép be a mennyezeten kialakított légszelepeken keresztül.
A levegőt egy TUBO 150-es csőventilátor szállítja, amit egy,a kupola-hőmérsékletet érzékelő termosztát kapcsol be-ki. A ventilátor sebességszabályozását egy fényerőszabályzó beiktatásával oldottam meg.






A külső égéslevegőt a padlástérből, egy falazott légcsatornával biztosítom, de beleiktattam az alsó bekötő csőbe egy tolókás „súbert” is, hogy a begyújtásnál, ha szükséges, közvetlenül a szoba teréből rövid úton legyen intenzív huzathatás.






Díszrácsok:



A kész látvány:



Kivitelezés, szöveg, fotó: Márkus Gábor
