A színek puszta használata önmagában kevés.
A falak és a berendezési tárgyak színvilága közötti harmonikus egyensúly elérése rendkívül fontos a lakberendezés során. Egy egyszerű példával élve: lehet két olyan szín, tónus, amelyek önmagukban jellegtelenek, sőt csúnyák. Viszont egymás kombinációiként egy kellemes hatást váltanak ki.
Néhány fontos szempont, melyekre figyelmet kell fordítanunk a kívánatos és harmonikus elérése érdekében:
Színösszhang:
Válassz színeket, amelyek egymással összhangban vannak. Egyes színek könnyen harmonizálnak, például a hasonló árnyalatok, vagy színcsaládon belüli választásokkal.
Kiegyensúlyozott kontraszt:
Ha szeretnél kontrasztot teremteni a falak és a bútorok között, válassz színeket, amelyek harmonikusan működnek együtt. Például a sötétebb falak lehetnek kiegyensúlyozva világosabb bútorokkal vagy kiegészítőkkel.
Minták, textúrák:
Használj változatos mintákat és textúrákat a berendezési tárgyakon, de tartsd szem előtt, hogy ezek is illeszkedjenek a színpalettához. Például, ha a falak színesek, akkor a mintás vagy textúrált bútorok lehetnek egyszerűbbek, és fordítva.
Térviszonyok:
A fehér és a pasztell színek tágítják a teret, a sötét és erős színek szűkítik. Két szomszédos falon ellentétes színezéssel a szoba formáját tudjuk optikai trükkökkel átalakítani. Vagy akár a mennyezetet alacsonyabb szintre hozni. A fali mintákkal, – legegyszerűbben szemléltetve – a függőleges, vagy vízszintes csíkozással szélesíteni, vagy magasítani tudjuk optikailag a falat.
Fényviszonyok:
Fontold meg a tér természetes fényviszonyait. A napfény és a mesterséges világítás is befolyásolja a színek megjelenését. A színek változhatnak különböző fényviszonyok között, így érdemes tesztelni őket a kiválasztott térben. A nappali napfény hidegfehér, a napnyugta fénye melegfehér. Célszerű belegondolni, hogy a helyiségeink legjobb érvényesülését mikor akarjuk elérni. Ugyanez a helyzet a mesterséges világítással. A hideg színek hidegfehér fényben, a meleg színek melegfehér fényben érvényesülnek jobban. Például, ha egy magasfényű minimalista bútorozású szobát világítunk, akkor a melegfehér fény öregíti (sárgítja), a hidegfehér fénytől tisztábbnak és fehérebbnek hat. Ha egy vidéki stílusú matt fehérre festett bútorunk van akkor a hidegfehér fénytől mesterkéltnek fog hatni, míg a melegfehér fény természetes közegben a stílusára ráerősítve öregbíti.
Mesterséges megvilágítás jellege:
Az általános térvilágítás és annak az erősségének megválasztása, valamint annak kombinálása a helyi irányított fényű megvilágítások alkalmazásával rendkívül fontos. Az általános intenzív térvilágítás a lakások esetében nem túl kedvező, hiszen ezt munkahelyek, bevásárló központok, közösségi terek alkalmazzák joggal. Emiatt egy szobában, hivatalos, rideg hatása van. Sokkal előnyösebb, ha egy gyengébb, vagy akár semekkora általános térvilágítást alkalmazunk, és a funkciókat, a tevékenységi helyeinket, a lakásunk érdekes részeit világítjuk meg. A fény irányításával létrehozhatunk egy speciális kontrasztot, valamint bensőségesebb, romantikusabb hangulatot tudunk teremteni.
Egységesség:
A falak és a bútorok színei közötti egységesség segít abban, hogy a tér összhangban lévőnek és kiegyensúlyozottnak tűnjön. Például, a falak színének illik harmonizálni az előtte lévő bútorok színével.