Az csak egy egyszerű probléma, hogy egy stílus mikor keletkezett, mikortól vált önállóvá, meddig élt, ha újra feléled, tekinthető-e ugyanannak, ha más mennyiben más …
De egyszerűnek tűnő kategorizálási problémák is akadtak:
A Feng Shui tekinthető-e egy etno stílusnak?
- Etno stílusok általában a különböző kultúrák hagyományos jellegzetességeit ötvözik, és hangsúlyozzák az adott népcsoport vagy etnikum egyedi stílusát. Tehát a Feng Shui-t kinai (mit etnikai) kulturális elemnek tekintjük, akkor miért ne sorolhatnánk az etno stílusok közé.
- A helyzet bonyolultabb, mert Feng Shui inkább egy filozófiai és energetikai rendszer, mint egy specifikus etnikai stílus. Ha csak egy kínai eredetű etno stíluskategóriának tekintenénk, melyek általában egy adott kultúra vagy etnikum jellegzetes formáit, mintáit, és anyagait tükrözik, akkor elszakítanánk a filozófiájától és attól a többlettől, hogy a Feng Shui inkább az otthoni vagy munkahelyi környezet harmonizálására és az energiaáramlás javítására összpontosít.
- Másrészt ha megnézzük, hogy a gyűjtésemben az indonéz stílust mutatom be, aminek hazánkban egy mai, kortársnak jegyeket is mutató változata a kedvelt, akkor végképp furcsán hatni egy meghatározhatatlan korú (vélhetően több ezer éves) filozófiai irányzattal egy kategóriába venni.
Vagy feltételezhetjük-e, hogy a mediterrán stílusok valójában azok is vidéki stílusok, csupán nevesítve vannak a földrajzi helyzetnek megfelelően?
- Elgondolkodtató lehet, de nem feltétlenül nevezhetjük az összes mediterrán stílust vidéki stílusnak. Mert igaz ugyan, hogy a mediterrán stílusok inspirálódnak a vidéki, és a tengerparti életmódból, de ezeknek mégis sajátos jegyeik vannak.
- A vidéki stílusokkal azonban általában a falusi, vidéki környezetben inspirált stílusokat értjük, amelyek az adott ország vagy régió hagyományaiból és vidéki életmódjából merítenek. Ezeken belül lehetnek különféle alfajok, például a francia vidéki stílus, vagy éppen az angol vidéki stílus.
- Bár a mediterrán stílusok és a vidéki stílusok néha átfedésben lehetnek, nem minden mediterrán stílust tekinthetünk vidéki stílusnak, és fordítva. A mediterrán stílusok sokszor a tengerparti, napsütötte életérzést hangsúlyozzák, míg a vidéki stílusok inkább a falusi atmoszférát célozzák meg.
- Tehát kompromisszummal összeadható a kettő, de inkább csak közös metszéspontjaik vannak, de azért elgondolkodtató.