Tóth Tamás összes bejegyzése
Egy konyhában – mikor praktikus nyitott polcokra helyezni a hangsúlyt, és mikor jobb túlnyomórészt a zárt szekrényeket preferálni?
Vannak olyan konyhák, ahol minden tárgy szem előtt van. Nyitott, azaz polcos szinte minden, illetve olyan megoldásokat is alkalmaznak, hogy például egy rudazatra vannak felfüggesztve a konyhai használati tárgyak, és szabadon ott lógnak a serpenyők, fakanalak, tésztaszűrők, hogy még a nagyobb vájlingokról ne is beszéljünk. Ezzel szemben, vannak olyan konyhakialakítási módok, hogy semmi sincs elől, semmi sem látszik – mintha nem is lenne konyha. Erre mondják egyesek, hogy naná – ott nem is főznek, csak dísznek van az egész 🙂
Tehát arra keressük a választ, hogy egy konyhában mikor célszerű nyitott polcokat használni, és mikor praktikusabb mindent inkább elrejteni zárt szekrényekbe. Valamint ez a két ellentétes konyhaberendezési, -tárolási mód, hogyan illeszthető a különböző lakberendezési stílusokhoz? Melyik stílushoz illik inkább a nyitott, és melyikhez a zárt tárolóhelyen való elhelyezés? Hogyan határozza meg az a körülmény a nyitott vagy a zárt elhelyezés célszerűségét, hogyha egy konyha egyben van esetleg a nappalival, vagy az egy önálló helyiség? Valamint, hogyan határozza meg a konyha mérete, vagy a konyha használatának intenzitása a zárt és a nyitott tároló részek szükségességét?
Nyers zserbó – vegán és gluténmentes
Mondhatnám, hogy a nyers zserbó az sütemény, de mivel nem sütöttem, így csak egy finom sületlenség. 🙂

Öt réteg tészta ( datolya, zabpehely és kókuszzsír), 4 réteg töltelék (lekvár és dió), a tetején csokimáz.
Milyen a vintage lakberendezési stílus? – vagy a vintage nem is 1 stílus?
A vintage stílus, mint ahogyan a retró, vagy az antik stílus, nem is egy-egy stílus, hanem talán egy korszak átélése.
Többen azt fejtegetik, hogy az a retró – ami éppen kiment a divatból az elmúlt 20 évben. Ami ennél régebbi – de azért 100 évnél nem régebbi, vagy legalábbis 1900-nál frissebb – az a vintage, és ami ennél is régebbi, az az antik. Eszerint ezeknek a meghatározásoknak az idő múlásával folyamatosan változó tartalommal kellene rendelkezni. Azaz, ami most a retró, az a 2000. év utáni tárgyaink. És akkor a vintage – ami ez előtti. Tehát, ahogy múlik az idő a retróból egyszer csak vintage lesz, és ha elfelejtkezünk felújítani a vintage enteriőrünket, akkor abból antik lesz? Ha 2005-ben készítettem egy retró lakberendezési látványtervet, mert az az 1980-as évek világából merít, akkor rossz a stílusmeghatározásom, mert az ma már vintage? – Na ne! Ebből én nem kérek – nekem az örökre igenis retró marad.
Egy másik elmélkedés szerint – a legalább 20 éves eredeti tárgyakat lehet csak vintage-nek hívni. Mert azt mondják, hogy a retró az egy mai dolog, ami egy másolta a letűnt divatnak, és nem az eredetit veszed meg most, hanem egy utángyártottat, és csak külsőre olyan mint a régebbi. Ezzel szemben a vintage csak az lehet, ami akkori, eredeti, tehát konstrukcionálisan is eredeti. Ugyanakkor van aki szűkíti az időszakot és azt mondja, hogy vintage 1920 és 1980 között lehet. Tehát, ha egy 1960-as kinézetű rádiód van és az eredeti rádiócsöves, akkor vintage, de ha csak úgy néz ki, közben mai gyártmány és távirányítóval előugrik az egyébként jól elrejtett CD tálca, vagy ott lapul rajta egy USB port, akkor ez csak retró kinézetű. Mint ahogyan, vehetünk retró kinézetű tűzhelyet, vagy hűtőszekrényt, és annak hiába 1950-es, vagy 1960-es évekbeli a dizájnja – nem mondhatjuk, hogy vintage, mert belül valójában egy mai gépészetet rejt.
Ez már értelmezhetőbb megközelítés számomra, de továbbra is zavaró, ez a vintage gyűjtőfogalom.
Milyen a vintage lakberendezési stílus? – vagy a vintage nem is 1 stílus? bővebben…
Fatüzelésű kandallók, elektromos kandallók, bioetanol kandallók és pára kandallók – melyik, hova, mikor jó választás?
Ha kandallóra gondolunk, akkor általában egy fatüzelésű kandalló jut eszünkbe. Természetesen okkal, hiszen egy kandallóban alapvetően fával tüzeltünk évszázadokon át. Manapság ezt egyre kevesebben tehetik meg, hiszen egy adott lakás tulajdonságain sok esetben nincs lehetőségünk változtatni, vagy egyszerűen nincs időnk egy fatüzeléssel foglalatoskodni. Ezzel szemben sokkal több emberben él egy romantikus igény, vagy csak az égő tűz látványa iránt, vagy akár a kandalló sugárzó hőjét is át kívánják élni.

Nézzük sorra milyen előnyökkel és hátrányokkal kell számolnunk, ha a fatüzelésű kandalló, a pellet kandalló, a gázüzemű kandalló, az elektromos kandalló, a bioetanol kandalló, vagy akár a pára kandalló biztosította élmények közül kell választanunk:
Kézműves kerámiák használata – egyediségünk a hétköznapokban
Régen minden kerámia kézműipari termék volt. Egy mai ipari sorozatgyártott kerámiával szemben egy kézműves kerámia – legyen az egy bögre, csésze, tányér, szappantartó vagy váza – végtelen variációban létezhet és a kialakításnak csak a fantázia szab határt. Igaz ugyan, – némelyeknél előfordulhat – hogy kevésbé ergonomikus, lehet még egy kicsit szabálytalan is, és drágább mint egy ipari sorozatgyártott.
A rossz nyelvek szerint egy ipari terméknél, ha véletlen megnyomják a gyártósor gombját, majd gyorsan kikapcsolják – hoppá, már le is jött a szalagról 1000 bögre! 🙂

Ezzel szemben a kézműves minden egyes terméket egyenként készít el. Még ha egységes stílusban is dolgozik, akkor is észrevehetőek apró eltérések és mindenképp az alkotó egyedi látásmódját, kreativitását és kézügyességét tükrözik. Ezzel a választott egyediséggel tud azonosulni az a vásárló, aki kézműves kerámiát választ.
Nézzük meg részletesebben mégis mért jó, ha valaki akár az otthona díszítésére, vagy egyszerűen csak a mindennapi használati tárgyai közé kézműves kerámiát választ?
Kézműves kerámiák használata – egyediségünk a hétköznapokban bővebben…
Ház természetre néző kilátással – 3D látványterv videó
Szembe jött velem a YouTube-on a Tropic Design videója, melyet nem hagyhattam szó nélkül, mert elvarázsolt.

„Ez a kis ház integrált terekkel rendelkezik, kilátással a természetre, ideális egy pár számára. A ház kis területen mindent kínál, ami egy egyszerű és praktikus élethez szükséges. A verandán található fotelek lehetővé teszik a szabadban töltött pihenés pillanatait, míg a kandalló hangulatos légkört biztosít a hideg napokon, így a ház tökéletes hétvégékre vagy nyaralóhelynek.” – írja a szerző a videó alatt.
Nekem bejön ez a látványterv
És ha már bejön, mindig megnézem a részleteket, hogy min változtatnék, mit csinálnék másképp. Azért, ha ebben az állapotban pottyanna a telkemre, akkor is tökéletesen elégedett lennék.
Ház természetre néző kilátással – 3D látványterv videó bővebben…
Indás ínfű – télen zöld, nyáron bordó az erőteljes talajtakaró
Két évvel ezelőtt vásároltam egy tövet a sziklakertbe. Nem számítottam rá, hogy ilyen életerős jól szaporodó, virág nélkül is egyedien szép növény. Két év alatt egy tő növényből több-száz tövem lett.

Mivel a szilakert díszítésére vettem, aminek nagy jól be is vált, de megtapasztaltam, hogy a többi növényt el is nyomja. Ennek érdekében az indáin csöngő sarjakat le kellett vágnom. Könnyen szaporítható, gyakorlatilag mind megmaradt.
Indás ínfű – télen zöld, nyáron bordó az erőteljes talajtakaró bővebben…
Lusta asszony csokis-zabpelyhes almatortája – glutén-, tejtermék, tojás és hozzáadott cukormentes
Ajánlom azoknak, akik a keserű csoki ízt szeretik édes-savanyú almaízzel kombinálni.
Egyfajta müzli-tortának is nevezhetném. Itt is, mint minden lusta asszony receptnél a lisztes keveréket szárazon szórjuk, a süteményünket egyszerű rétegezéssel kapjuk meg.

Színváltós mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen – RGB LED szalagból
Sokan szeretnének a szobájukban egy ilyen mennyezeti szegélyvilágítást, hogy a neki tetsző, vagy éppen folyamatosan változó színekben derengjen a mennyezetük, és egy alaphangulatot biztosítson egy esti szobához.

Amikor rákérdeznek egy szakembernél és nem terveztek jelentősebb felújítást a szobában, akkor a válasz általában eltántorítja az embereket attól, hogy nekivágjanak egy ilyen kialakításnak. Amit mond egy szakember:
- gipszkarton dobozolást, vagy párkányt szokás készíteni, és ennek a tetejére rögzítünk egy alumínium profilt és erre / ebbe ragasztjuk a LED szalagot;
- esetleg speciálisan LED szalagok befogadására alkalmas polisztirol stukkót kell körberagasztani, ami lényegesen kedvezőbb megoldás, csak jól át kell gondolni, hogy hová is rejtsük a LED szalagon kívüli hozzávalókat.
- Mivel ezeknél a kivitelezési formáknál a szalag felfelé világít, a sarkokban a szalagot sarok-toldóelemekkel lehet elfordítani, vagy azokat elhagyva oda tervezzük a tápbekötéseket;
- valamint az egyenletes és erős fény érdekében a szalag mellett belül (nem látszódó módon) egy gerincvezetéket vezetünk végig (RGB esetében az 4-ereset jelent),
- amelyről leágazásokat készítünk annak érdekében, hogy a LED szalagot több ponton megtápláljuk, típustól függően általában 2-5-10 méterenként.
- Ráadásul itt még csatlakozókat is el kell rejteni, bár forraszthatunk is – de ezeken a helyeken azért ez a macerásabb.
- Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy ott a mennyezet alatt szükségünk van áramforrásra – nagy eséllyel egy 230 Voltos fali doboz biztosította vezeték kiállásra – és ott kell tudni elrejteni a tápegységet és a LED szalag vezérlőt is.
Mindezt jól szemlélteti az alábbi elvi rajz
Színváltós mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen – RGB LED szalagból bővebben…
A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról
Amiként az egyes lakberendezési stílusok ötletet merítenek a régebbi korok irányzataiból, ezzel szinkronban a régiesebb világítási formák iránti nosztalgia is feltűnik. Fügesztékek, csillárok, egyéb hagyományos megjelenésű lámpák esetében szinte végtelen a variációk sora. Ugyanakkor felmerülhet bennünk, hogy milyen fényforrással működtessük ezeket, hogy megjelenésükben autentikus legyen, de mégis az energiatakarékosság tekintetében pedig modern. A régebbi stílusok iránt érdeklődők legnagyobb érzelemmel az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Ezeknek a fényük még viszonylag gyenge volt, gyengébben izzottak, szinte aranysárga fényük volt, ugyanakkor a bőségesen használt izzószálak különféle feltekerési módjaikkal, sajátosan szép formákat adtak ki. Mivel nem izzottak még annyira, hogy ne tudjunk belenézni, így gyönyörködhettünk az izzószálak játékában. Az izzószálakat védő üvegbúrákat is sokkal változatosabb formában készítették, szemben a mai sorozat-gyártott világgal.

A régi izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye, azért tudtunk belenézni, mert az energiatakarékossággal szemben az élettartam fontosabb volt. Energiatakarékosság? – örültek, hogy egyáltalán árammal tudnak világítani. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki kizárólag ilyen fényforrások mellett dönt egész lakásban tekintetében, valamint az ezek által nyújtott fényárammal kívánja a mai fényigényét biztosítani, és megnézi ezek összfogyasztását, akkor jelentős meglepetés érheti a meglóduló villanyszámla tekintetében.
A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról bővebben…