LED kategória bejegyzései

Színváltós mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen – RGB LED szalagból

Sokan szeretnének a szobájukban egy ilyen mennyezeti szegélyvilágítást, hogy a neki tetsző, vagy éppen folyamatosan változó színekben derengjen a mennyezetük, és egy alaphangulatot biztosítson egy esti szobához.

.

Amikor rákérdeznek egy szakembernél és nem terveztek jelentősebb felújítást a szobában, akkor a válasz általában eltántorítja az embereket attól, hogy nekivágjanak egy ilyen kialakításnak. Amit mond egy szakember:

  • gipszkarton dobozolást, vagy párkányt szokás készíteni, és ennek a tetejére rögzítünk egy alumínium profilt és erre / ebbe ragasztjuk a LED szalagot;
  • esetleg speciálisan LED szalagok befogadására alkalmas polisztirol stukkót kell körberagasztani, ami lényegesen kedvezőbb megoldás, csak jól át kell gondolni, hogy hová is rejtsük a LED szalagon kívüli hozzávalókat.
  • Mivel ezeknél a kivitelezési formáknál a szalag felfelé világít, a sarkokban a szalagot sarok-toldóelemekkel lehet elfordítani, vagy azokat elhagyva oda tervezzük a tápbekötéseket;
  • valamint az egyenletes és erős fény érdekében a szalag mellett belül (nem látszódó módon) egy gerincvezetéket vezetünk végig (RGB esetében az 4-ereset jelent),
  • amelyről leágazásokat készítünk annak érdekében, hogy a LED szalagot több ponton megtápláljuk, típustól függően általában 2-5-10 méterenként.
  • Ráadásul itt még csatlakozókat is el kell rejteni, bár forraszthatunk is – de ezeken a helyeken azért ez a macerásabb.
  • Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy ott a mennyezet alatt szükségünk van áramforrásra – nagy eséllyel egy 230 Voltos fali doboz biztosította vezeték kiállásra – és ott kell tudni elrejteni a tápegységet és a LED szalag vezérlőt is.

Mindezt jól szemlélteti az alábbi elvi rajz

Színváltós mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen – RGB LED szalagból bővebben…

A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról

Amiként az egyes lakberendezési stílusok ötletet merítenek a régebbi korok irányzataiból, ezzel szinkronban a régiesebb világítási formák iránti nosztalgia is feltűnik. Fügesztékek, csillárok, egyéb hagyományos megjelenésű lámpák esetében szinte végtelen a variációk sora. Ugyanakkor felmerülhet bennünk, hogy milyen fényforrással működtessük ezeket, hogy megjelenésükben autentikus legyen, de mégis az energiatakarékosság tekintetében pedig modern. A régebbi stílusok iránt érdeklődők legnagyobb érzelemmel az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Ezeknek a fényük még viszonylag gyenge volt, gyengébben izzottak, szinte aranysárga fényük volt, ugyanakkor a bőségesen használt izzószálak különféle feltekerési módjaikkal, sajátosan szép formákat adtak ki. Mivel nem izzottak még annyira, hogy ne tudjunk belenézni, így gyönyörködhettünk az izzószálak játékában. Az izzószálakat védő üvegbúrákat is sokkal változatosabb formában készítették, szemben a mai sorozat-gyártott világgal.

.
Igen, a címben vintage stílust írunk, a képeken a lámpatest pedig nem az. A fényforrásokat nézd – ne a csillárt!

A régi izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye, azért tudtunk belenézni, mert az energiatakarékossággal szemben az élettartam fontosabb volt. Energiatakarékosság? – örültek, hogy egyáltalán árammal tudnak világítani. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki kizárólag ilyen fényforrások mellett dönt egész lakásban tekintetében, valamint az ezek által nyújtott fényárammal kívánja a mai fényigényét biztosítani, és megnézi ezek összfogyasztását, akkor jelentős meglepetés érheti a meglóduló villanyszámla tekintetében.

A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról bővebben…

Ön pórul is járhat a 100Wattos hagyományos izzók betiltásával – ha rosszul választ!

A 3 rossz döntés:

    kép forrása: calex.nl

  1. Az egyik rossz döntés, ha Ön a meglévő csillárjában eddig nem használta az összes foglalatot, hanem azt mondta, hogy elég egy 100 Wattos izzó.
    Ha nem kap többé 100 Wattosat – mondhatja, hogy van szabad foglalata, vesz mondjuk 4 db hagyományos 25Wattosat(mert abból pont kijön a 100Watt). Rá fog jönni, hogy sötétebb lesz.
    Amíg egy 100Wattos izzó 1340lumen fényárammal világította be a szobáját, addig a 4 db 25Wattos 4×230lumen, azaz 920 lumennel világít ami 31%-kal kevesebb.
    Ugyanis a hagyományos izzók minél kisebb fogyasztásúak, annál rosszabb a hatásfokuk, ha Ön a 100Wattos helyett ugyanolyan világosságot szeretne a szobájában 25Wattosakkal elérni, ahhoz Önnek 6db-ot kell használnia, azaz a korábbi 100Watt fogyasztása megugrik 50%-kal és 150Watt lesz.
     
  2. A cikk folytatása – 100Wattos hagyományos izzók betiltása.
     

Mit tudnak a LED-izzók és mit nem?

CBright 5×1W Power LED B60 körte E27 foglalattalSzögezzük le még az elején, hogy a LED nem izzik, hanem világít, de a köznyelv kedvéért LED-izzónak neveztem e fényforrásokat.

Ha energiatakarékos világításra gondolunk sokaknak a kompakt fénycső jut eszükbe, de egyre többet hallani a LED-világításról.

Mi az a LED és mit kell tudni róla? – a LED, magyarul: fénykibocsátó dióda. A LED (Light Emitting Diode) a rákapcsolt egyenfeszültség hatására fényt bocsát ki. A LED-et 1955-ben találták fel, ekkor vizsgálták a gallium-arzenid félvezetők által elektromos áram gerjesztés hatására kibocsátott infravörös fényt. 1962-ben fejlesztették ki a gyakorlatban is használható látható fényű diódát. Egyik leghétköznapibb megoldásként ott világít az Ön kikapcsolt tévéjén is.

A cikk folytatása – Mit tudnak a LED-izzók és mit nem?.
 

Mi az a LED és mit kell tudni róla?

LED, magyarul: fénykibocsátó dióda

Összefoglalva a LED világítás előnye, hogy:
LEDEK

  • energiatakarékos működésűek, akár 90% feletti is lehet az energia megtakarítás,
  • nagy fényhasznosítás (50-80 lm/W, de már vannak 100lm/W értékűek is.
  • minimális hőtermelésük
  • hosszú az élettartamuk, 20.000-80.000 órás
  • kis karbantartási költség
  • kis méret (minimális beépítési helyet igényel)
  • nem vibrál (az energiatakarékos lámpákkal szemben)
  • könnyen irányítható fénynyaláb, nincs fényszmog
  • nagy színválaszték
  • késleltetés nélkül kapcsolható
  • a sok kapcsolás élettartam rövidülést nem okoz
  • törpefeszültségről üzemeltethető
  • érzéketlenség a rázkódással, lökéssel szemben
  • fényük nem melegít ( UV, infrasugárzást nem tartalmaz)

Mi az a LED és mit kell tudni róla? – részletesen …

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^