A lakótér, amiben ténylegesen tartózkodunk egy szinten van, kb. 140 m2, 2,8m-es belmagassággal 4 hálószoba van, a nappali és a konyha egy légterű. A 38-as tégla falakon kívül még van 6cm kőzetgyapot is. Jelenleg egy 24kW-os kombi kazánnal fűtünk, az adja a melegvizet is, illetve úgy van méretezve, hogy a pincét is kifűtse, ha kell (+120nm) A tető egy szeglemezes szerkezet, nincs beton födém, csak gipszkarton és 20cm kőzetgyapot. Ezeket azért írtam le, hogy érzékelhető legyen, hogy a tervezésnél milyen paramétereket vettem figyelembe.
Természetesen az építés előtt alaposan körbejártam a témát és kértem pár árajánlatot is. Olyan kandallót szerettem volna, amivel tényleg lehet fűteni akár az egész lakásban is, nem csak a lakás díszéül szolgál, ha már ilyen nagy összeget rászánunk. Az első gondolat a vízteres kandalló volt. Megoldható lett volna a meglevő rendszerre csatlakozás, de csak a pincén keresztül, így bármilyen gravitációs áramlás ki lett volna zárva. Továbbá a padlástérben bármilyen nehezebb tartály elhelyezése problémás a födém hiánya miatt. Éppen az interneten olvasott tűztér túlhűtési problémákból adódó kátrányosodás is elriasztott a vízteres rendszertől. A padlástér tárolásra ugyan alkalmatlan, de légcsöveket kiválóan el lehet helyezni. Persze az sem volt utolsó szempont, hogy a légcsövek kialakítása olcsóbb, mint egy megfelelő vizes csatlakozás a biztonsági és keverő rendszerrel. (Utólag ebben már nem vagyok teljesen biztos.)
Miután a légfűtés eldőlt, (amibe nem kis mértékben bejátszott az egyik legjobbnak mondott vízteres kandalló gyártó márkaképviseletén tapasztalt nem túl vevőbarát hozzáállás is), maradt a tűztér kiválasztása. Hosszas keresés után a Temporis és a Ruegg Jupiter betétek közül az utóbbit választottam, melynek névleges teljesítménye 9kW. Ezek nem olcsó tűzterek, viszont mindkettőnek nagyon jó a hatásfoka, árban közel hasonlóak, a Temporis kicsit nagyobb teljesítményű, a Ruegg viszont samott betétes, ami nekem jobban tetszett. Mindkettő, zárt égésterű, meg kell oldani a külső égési levegő bevezetést.
Ha már légfűtés, gondoltam hozzuk ki a maximumot, ezért a kandalló betét fölé akartam tenni egy hőcserélőt. Állítólag a kilépő füst hőmérséklete ennél a kandallónál 300^(0)C körül van. A hőcserélő egy külön történet volt. Nem keveset jártam utána. Amit lehetett venni az közel 100e Ft lett volna. Volt aki csak úgy adta volna el, ha tőle veszem a komplett kandallót. Volt amit megrendeltem, aztán 2 hét várakozás után szóltak, hogy egyelőre leálltak a gyártással. Végül megbeszéltem egy lakatossal, hogy megcsinálja, de mikor meglátta a rajzot, rögtön problémái lettek. Ekkor már bedühödtem és nekiláttam magam megcsinálni. Na ez sem volt egyszerű. Aki próbált már dekopír fűrésszel vágni 3mm-es acéllemezt, az tudja miről beszélek. Sajnos a gyártásról készült képek elvesztek, csak a végeredmény látszik, illetve ha valakit érdekel, megvannak a rajzok. A hőcserélőben 7 db párhuzamos, 3”-os cső van. Az anyagvastagság 3mm. A hossza kb 1 m, a súlya pedig kb 35kg. A hőcserélő körül 0,5mm es horganyzott lemez burkolat van, erre csatlakoznak a légcsövek. A lemez burkolat teteje levehető, arra az esetre, ha majd tisztítani kell a füstcsövet. (Ehhez sajnos majd le kell bontani a felső sor ytongot.) A lemez és a ytong falazat közötti rést, illetve a burkolat teteje és a plafon közötti rést is,teleraktam kőzetgyapottal. A hőcserélő fölé még beraktam egy pillangó szelepet is a vízszintes csőszakaszba.
A hőcserélő gondolatának megszületésekor kiderült, hogy a kéményen levő nyílás túl alacsonyan van. Az új bevezető nyílást az egyik kéménygyártó dokumentációiban levő leírás alapján kb. egy méterrel feljebb alakítottam ki, a régit pedig befalaztam. A kémény hasznos magassága igy kb 4,8 m magas. A kandalló égési levegővel történő ellátását is a kéményen keresztül oldottam meg, mert így a nappali falán nincs egy újabb cső és a monolit vasbeton födémet sem kellet átütnöm. Mivel a kémény Leier LK típusú, ezért a samott cső és a könnyűbeton köpeny között nagyrészt üreg van és néhány kitámasztó ék. Ezért a padló fölött vágtam egy nyílást a köpenytéglán, amibe bekötöttem az aluflex csövet. A nappali alatt levő garázsban a kémény falán szintén vágtam egy nyílást, így most a kandalló a garázsból kapja a levegőt. A pillangó szelep szabályozása egy karral és rudazattal van megoldva, ami a szobából nem látszik. Emellett lesz a ventilátor vezérlés is.