Padló és mennyezet belső hőszigetelése: Mikor érdemes megfontolni?
A belső hőszigetelés tipikusan a határoló falakra koncentrál, de bizonyos esetekben a padló és a mennyezet szigetelése is kiemelt jelentőséggel bírhat, különösen társasházakban. Ha az épület több lakásból áll, és az alatta vagy felette lévő lakásokból jelentős hőveszteség tapasztalható, vagy ha a szomszédos lakásokból származó hőmérséklet-különbségek okoznak komfortproblémákat, érdemes lehet a padló és mennyezet szigetelését is megfontolni. Ezenkívül, ha a lakás alatt vagy fölött nem megfelelő a szigetelés, a lakás belső hőmérsékletének fenntartása nehézségekbe ütközhet, és a fűtési költségek növekedhetnek. A padló és mennyezet szigetelésének kiterjesztése segíthet a hőmérséklet stabilizálásában, csökkentheti az energiafogyasztást és növelheti az otthon komfortját. Fontos azonban, hogy a kivitelezés során figyelembe kell venni a szigetelőanyagok hatékony alkalmazását és a megfelelő párazárást, hogy elkerüljük a penészedést és egyéb problémákat. Nem hanyagolható el a belmagasság csökkenésének a problematikája sem. Gyakorlatilag 260cm-es belmagasság felett előnyösnek is tekinthető a fűtendő légköbméter csökkenés miatt, de az alatt könnyen nyomasztó hatást érhetünk el, mely miatt célszerűbb lehet lemondani erről a megoldásról.
A választás során érdemes mérlegelni a költségvetést, az elérhetőséget és az egyedi lakásbeli körülményeket, hogy a legmegfelelőbb megoldást válasszuk.
Fontos tudni, hogy a belső hőszigetelés hatással van a fal érzékelhető hőtehetetlenségére és a komfortérzetünkre.
A belső hőszigetelés egyik jelentős következménye, hogy a faltömeg a hőszigetelés mögé kerül. Ennek eredményeként a fal nem tudja hosszú ideig tárolni és fokozatosan leadni a hőt a lakás irányába, ami a lakás belső hőmérsékletének gyorsabb változásához vezet. Ez a jelenség egyes könnyűszerkezetes házak esetében különösen érezhető, amit „dobozhatás” néven emlegetnek. Nyáron a lakás levegője gyorsabban felmelegszik, ami növelheti a klimatizálás szükségességét olyan helyeken is, ahol korábban nem volt szükség légkondicionálóra. Télen gyorsabban lehet alkalmazkodni a hőmérséklet változásokhoz, de a fal hőtehetetlenségére nem lehet számítani.
A hőszigetelés elengedhetetlen az energiatakarékosság szempontjából. Összességében a belső hőszigetelés következtében a lakásbelső hőmérsékletének gyorsabb szabályozása érhető el, ugyanakkor fontos odafigyelni a megfelelő szigetelési technológia és kivitelezés alkalmazására, hogy elkerüljük a nem kívánt hatásokat. Bár a rezsiköltségek várhatóan csökkennek és a komfort növekedni fog, elengedhetetlen a helyes technológia megválasztása és a szakszerű kivitelezés a tartós és hatékony eredmény érdekében.