A feladat
Ismeretes az az általános hozzáállás, hogy tartunk az újdonságoktól, és inkább a megszokott, de nem feltétlenül jobb megoldást választjuk. Sok esetben az építtető nem megfontolásból, hanem berögződésből dönt ilyen kérdésekben, pedig létezik műszaki paramétereiben és minőségében is magasabb színvonalú termék a téglával azonos költségszinten.
Ha megvizsgáljuk, hogy hány lakás épült fel összesen a tavalyi évben itthon és abból mennyi az alternatív rendszerekkel épült lakás, akkor abból kiderül, hogy az arány nagyságrendileg 9:1-hez; természetesen a hagyományos falazó anyagok javára. A több ezer éves múlttal rendelkező tégla, természetes anyagból készül és gyakorlatilag mindenhol hozzáférhető, bizonyos változatai még a pillanatnyi magyar energetikai előírásoknak is éppen hogy megfelel. Azzal tisztában kell lenni, hogy a tégla még nagyon sokáig vezető szerepet fog betölteni az építőiparban, viszont az újabb követelmények az égetett agyag vázkerámiát műszaki határainak a szélére sodorták, teret engedve az innovációnak.
Az általános adatok ismeretében azok akár el is tántoríthatnának minket célunktól, viszont a technológiában rejlő lehetőségek és jövőbeli követelmények növekedése nem hagy kétséget a felől, hogy EPS bennmaradó zsaluzatnak helye van az építőiparban csakúgy, mint hogy a minőségnek mindig lesz piaca, kereslete.
Egy új technológia elfogadásához, nem csak a követelményrendszeren, de a építkezéssel kapcsolatos szokásainkon és hozzáállásunkon is gyökeresen változtatni szükséges. Az ICF rendszer, mint a téglát helyettesítő technológia, nemhogy hátrányt, de inkább könnyítést jelent a kivitelezésnél, időben és minőségben egyaránt az alacsony energiafelhasználású épületek esetében.
A szakmai cikket az Isoshell Zrt biztosította.
A fenti cikk a Házépítők Lapjáról került át a Házépítők Lapjával történő összevonás miatt.