Technikai segítség az üvegcsempe alkalmazásához
Ajánlott ragasztóanyag:
Javasolt két komponensű fehér ragasztó pl. Kerabond Isolastic 5:1 arányú keveréke, vagy a Mapei speciálisan üvegcsempe burkolásához kifejlesztett ragasztói, vagy Mester fugázó tömítô tapasz vagy ecetsavas Syloplast.
Az ajánlásban nem szereplő és nem speciálisan üvegcsempe vagy mozaik ragasztásához kifejlesztett ragasztó használata következtében fellépő reklamációkért a gyártó nem vállal felelősséget.
Burkolás és fugázás előkészítése
Az előkészített aljzatnak megkeményedettnek (cementbeton aljzat) száraznak, portól, viasztól, zsiradéktól és szennyeződéstől mentesnek kell lennie. Ezenkívül nem szabad kapillárisan képződő nedvesség veszélyének fellépnie. A ragasztóanyag felhordása előtt mindig meg kell vizsgálni, hogy az megfelel-e a víztaszító kialakítású betonaljzatnak. Minden felületre a felhasználásra kerülő ragasztó anyagot egy vékony rétegben kell felhordani. A ragasztó anyagot egyenletesen kell felhordani, hogy az ugyancsak egyenletesen tudjon száradni. A túl vastagon felhordott ragasztó anyag réteg a száradás során feszültséghez vezethet, amely az üveg felszínén repedéseket okozhat. A burkolás gyorsaságát nagyban befolyásolja a burkolni kívánt felület megfelelő előkészítése, annak felületi egyenessége.
A burkolás folyamata
3mm-es fogas lehúzóval hordjuk fel a ragasztót a burkolandó felületre majd óvatosan nyomjuk bele a mozaik lapokat úgy hogy a hálós része a burkolandó fal felület felé nézzen. A gondos elhelyezés után a tökéletes tapadás érdekében a lapokat fa vagy gumi simítóval paskolva ágyazzuk a ragasztóba. Célszerű ha a simító szerszámunk legalább a felhálózott csempe hálóméreténél kétszer hosszabb.
A lapok közötti távolságnak egyeznie kell a lapokon belüli fugahézag méretével (DEEP mozaiknál 2 mm az előkészített fuga szélessége).
A fugázás
A DEEP csempe fugázásakor olyan színes kitöltő masszát kell alkalmazni, amelynek a színe minél közelebb van az üveg színtónusához. Ebben az esetben a fuga és az üveg közötti színeltérés hangsúlyozza a mélységkontrasztot, miközben az árnyék kiemelkedik.
24 óra elteltével kezdhetjük meg. Ajánlott fugázó: két komponensű fugázó anyag. A fugának tisztának kikapartnak és a ragasztó ágyazatnak kifogástalanul kikeményedettnek kell lennie (legalább 12-24 óra) Miután felvittük a fugázó anyagot 10-20 perc elteltével egy kemény , nedves szivaccsal a felesleges fugázó anyagot töröljük le. Amennyiben a burkolat felületén fugázó anyag maradt és fátyolt képzett, azt puha nedves ronggyal vagy 10 nap elteltével KERANET speciális tisztítószerrel távolíthatjuk el.
Az üvegcsempe vágása
A DEEP csempék vágásához üvegvágó szerszámot kell használni. Ajánlatos a csempéket a festett felületükkel (hátlapjával) felfelé vágni, hogy az esetleges hibákat (kitöredezés) elkerüljük.
Az üvegvágóval egy rovátkát kell az üvegen vágni és két kézzel a bevágás két oldalán nyomást gyakorolni, ami által a csempe szétnyílik.
Az éles éleket csiszolópapírral le kell csiszolni. A jobb eredmény érdekében ajánlatos az élet először durva és utána mindig finomabb csiszolópapírral lecsiszolni.
Lyuk fúrás a csempébe
A lyukak fúrásához egy oszlopfúrógépet (vagy akár egy normál fúró megfelelő alépítménnyel) alacsony fordulatszámmal kell alkalmazni, amelyet egy speciális, az üveg fúrására alkalmas fúróheggyel kell ellátni. Az alátét a fúrandó csempéhez valamivel nagyobb kell, hogy legyen mint a fúrandó lyuk. A fúrás folyamán a fúróhegyet, amelynek a fúrandó felületre merőlegesen kell állnia, vízzel állandóan hűteni kell. Az üveget nagyon lassan kell a vastagság feléig a csempe minden oldalán megfúrni.