vintage stílus kategória bejegyzései
Milyen a vintage lakberendezési stílus? – vagy a vintage nem is 1 stílus?
A vintage stílus, mint ahogyan a retró, vagy az antik stílus, nem is egy-egy stílus, hanem talán egy korszak átélése.
Többen azt fejtegetik, hogy az a retró – ami éppen kiment a divatból az elmúlt 20 évben. Ami ennél régebbi – de azért 100 évnél nem régebbi, vagy legalábbis 1900-nál frissebb – az a vintage, és ami ennél is régebbi, az az antik. Eszerint ezeknek a meghatározásoknak az idő múlásával folyamatosan változó tartalommal kellene rendelkezni. Azaz, ami most a retró, az a 2000. év utáni tárgyaink. És akkor a vintage – ami ez előtti. Tehát, ahogy múlik az idő a retróból egyszer csak vintage lesz, és ha elfelejtkezünk felújítani a vintage enteriőrünket, akkor abból antik lesz? Ha 2005-ben készítettem egy retró lakberendezési látványtervet, mert az az 1980-as évek világából merít, akkor rossz a stílusmeghatározásom, mert az ma már vintage? – Na ne! Ebből én nem kérek – nekem az örökre igenis retró marad.
Egy másik elmélkedés szerint – a legalább 20 éves eredeti tárgyakat lehet csak vintage-nek hívni. Mert azt mondják, hogy a retró az egy mai dolog, ami egy másolta a letűnt divatnak, és nem az eredetit veszed meg most, hanem egy utángyártottat, és csak külsőre olyan mint a régebbi. Ezzel szemben a vintage csak az lehet, ami akkori, eredeti, tehát konstrukcionálisan is eredeti. Ugyanakkor van aki szűkíti az időszakot és azt mondja, hogy vintage 1920 és 1980 között lehet. Tehát, ha egy 1960-as kinézetű rádiód van és az eredeti rádiócsöves, akkor vintage, de ha csak úgy néz ki, közben mai gyártmány és távirányítóval előugrik az egyébként jól elrejtett CD tálca, vagy ott lapul rajta egy USB port, akkor ez csak retró kinézetű. Mint ahogyan, vehetünk retró kinézetű tűzhelyet, vagy hűtőszekrényt, és annak hiába 1950-es, vagy 1960-es évekbeli a dizájnja – nem mondhatjuk, hogy vintage, mert belül valójában egy mai gépészetet rejt.
Ez már értelmezhetőbb megközelítés számomra, de továbbra is zavaró, ez a vintage gyűjtőfogalom.
Milyen a vintage lakberendezési stílus? – vagy a vintage nem is 1 stílus? bővebben…
A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról
Amiként az egyes lakberendezési stílusok ötletet merítenek a régebbi korok irányzataiból, ezzel szinkronban a régiesebb világítási formák iránti nosztalgia is feltűnik. Fügesztékek, csillárok, egyéb hagyományos megjelenésű lámpák esetében szinte végtelen a variációk sora. Ugyanakkor felmerülhet bennünk, hogy milyen fényforrással működtessük ezeket, hogy megjelenésükben autentikus legyen, de mégis az energiatakarékosság tekintetében pedig modern. A régebbi stílusok iránt érdeklődők legnagyobb érzelemmel az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Ezeknek a fényük még viszonylag gyenge volt, gyengébben izzottak, szinte aranysárga fényük volt, ugyanakkor a bőségesen használt izzószálak különféle feltekerési módjaikkal, sajátosan szép formákat adtak ki. Mivel nem izzottak még annyira, hogy ne tudjunk belenézni, így gyönyörködhettünk az izzószálak játékában. Az izzószálakat védő üvegbúrákat is sokkal változatosabb formában készítették, szemben a mai sorozat-gyártott világgal.

A régi izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye, azért tudtunk belenézni, mert az energiatakarékossággal szemben az élettartam fontosabb volt. Energiatakarékosság? – örültek, hogy egyáltalán árammal tudnak világítani. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki kizárólag ilyen fényforrások mellett dönt egész lakásban tekintetében, valamint az ezek által nyújtott fényárammal kívánja a mai fényigényét biztosítani, és megnézi ezek összfogyasztását, akkor jelentős meglepetés érheti a meglóduló villanyszámla tekintetében.
A vintage stílus kedvelőinek sem kell lemondani az energiatakarékos világításról bővebben…
Vintage kiegészítők a lakberendezésben
A vintage stílus varázsa az apró kiegészítők összhangjában is rejlik. A kisebb elemek sokfélesége egységes, harmonikus hatást kelt, ezáltal válik otthonossá az élettér. Lehetnek szép díszes, faragott szekrényeink vagy csodás romantikus csempénk, kiegészítők nélkül nem teljes az összkép. Nézzük meg, milyen vintage kiegészítőkkel tehetjük a különböző szobákat még hangulatosabbá!
Vintage hálószoba kiegészítők

Vintage hangulat egy lakóparkban – lakberendezés

Lakóparki lakást vásárolt egy fiatal pár, a döntés szempontja főleg a megközelíthetőség volt.
Majd következett a tervezgetés, és a család, a barátok véleményének kikérése. A pár hölgytagja rajong a vintage stílusért, és először úgy tűnt, erről itt le kell mondani, legalábbis mindenki megpróbálta lebeszélni: ez nem ide való! Ám ő úgy gondolta, hogy a tisztán vintage lakás helyett lehetne egy modern lakást is berendezni, vintage elemek keverésével. Bár ügyes és kreatív, látta, hogy ehhez egy lakberendezői tervre is szükség lenne, így kerültünk képbe.