Az Amerikában oly népszerű, egyszerűen kivitelezhető légfűtést a hátrányai miatt lassacskán elvetettem (porol, hangos, áthallás a légcsatornában) Helyette az itthon elterjedtebb vizes központi fűtés mellett döntöttem, mivel az 5 fűtendő szobában többszörösen túlméretezett radiátorok vannak, az alacsony hőmérsékletű gázos fűtés miatt.
Az ilyen típusú „gyári” megoldások közül egyik sem nyerte el igazán a tetszésemet a magas kivitelezési költség, és a bonyolult műszaki megoldások miatt. Ekkor találtam rá egy jól bevált cserépkályhás megoldásra, melynek lényege, hogy a tűztér hátfalával párhuzamosan jó minőségű vascsőből hegesztett hőcserélő kerül, osztó-gyűjtős elrendezésben.
Már csak egy hozzáértő lakatost kellett keresnem aki mindezt kivitelezi. A többszörösen módosított terv alapján végül elkészült a tűztér, melynek alapja az egyik legolcsóbb, de kategóriájában legtöbbet „tudó” tűztér a Thermo68. Ebbe került beépítésre 7 méter, vastag falú, fél colos gázcső, 40 mm vastag szintén gázcsőből készült osztó-gyűjtővel. A tűztér elkészülte után egy hordó vízzel, és egy búvárszivattyúval a szabadban teszteltem a működését, amely felülmúlta minden várakozásomat: alapjáraton 50 Celsius fokos víz, keményebben tüzelve akár 70.
Ezen sikerélmény után vágtam bele a tényleges építkezésbe.
A helyzetet bonyolította, hogy új otthonunk könnyűszerkezetes technológiával készül (gipszkarton fenyőfa vázon, kőzetgyapot szigeteléssel). Ezért nagy hangsúlyt fektettem a kandalló mögötti fal, és a mennyezet hőszigetelésére.
Hosszas keresgélés után találtam rá a megfelelő anyagra, végül a Frontrock max E típusú préselt kőzetgyapot mellett döntöttem. Ezt épületek külső hőszigetelésére használják, így alkalmas csemperagasztóval történő rögzítésre, és glettelésre, viszont tűzálló, és tűzgátló hatású.
A kandallót a sarokban elhelyezett kémény köré terveztem, természetesen szabadon hagyva annak tisztítónyílását. Ezt egy falüreggel értem el melynek leakasztható a hátulja. Az építéshez 100mm-es Ytongot használtam, Ceresit CM 16 csemperagasztóval rögzítve. A tűztér és a falüreg fölé 1 db 180 cm-es Ytong teherhordó áthidalót építettem be. A fatároló teteje teljesen nyitott maradt, mivel a tűztér vastag öntvényből készült alaplappal rendelkezik. A hamuzópárkány 75mm-es Ytong, melybe hornyokat vágtam, és csemperagasztóba ágyazott betonvassal erősítettem meg.
Minden úgy készült, hogy a tűzteret bármikor bontás nélkül ki lehessen emelni, a födémbe épített kampó, és egy láncos emelő segítségével ( a beemelés is így történt).