Az energiaátalakítások során mindig vannak veszteségek. Romlik a hatékonyságunk azzal szemben, mintha közvetlenül az elektromos áramot használnánk fel. Ezért a hidrogént csak ott érdemes alkalmazni, ahol nincs jobb alternatíva. (Most arról nem beszélünk, hogy az atomerőmű olcsóbban termel áramot mint a napelem, ráadásul 0-24 órában.) Mindezeken felül a hidrogén kis molekulaméretéből adódóan hajlamos a szivárgásra (megszökik) és az anyagok roncsolására (pl. acélcsövek esetében is), nincs meg sem a tárolására, a szállítására és a felhasználására az infrastruktúránk.
Szimpatikusabb a metán, a zöld metán.
Van a tárolására, a szállítására és a felhasználására évszázados tapasztalatunk és megvan ehhez az infrastruktúránk. Ha már annyira zöldek vagyunk, hogy nagy energiatranszformációs veszteségek árán az áramból hidrogént állítunk elő, hogy a hidrogénből majd újra áramot állítsunk elő, akkor nem jobb egy lépéssel tovább gondolni, a zöld hidrogénből állítsunk elő további energiatranszformációs veszteséggel zöld metánt. Szén-dioxidot a légkörből vonjuk ki, majd elégetés után ugyanoda jut vissza. Oké lesz egy többlet energiaátalakítási veszteségünk, de továbbra is használhatjuk a földgáztárolóinkat, a vezetékhálózatot, és még az Unió lakosságánál meglévő kazánokat sem kell kidobni, pláne, hogy a lakosság jelentős része át lett térítve a sokkal korszerűbb kondenzációs kazánokra.
Olyan gazdagok vagyunk, hogy a meglévő teljes földgáz-infrastruktúrát kidobnánk? Ez környezetbarát megoldás? Karbon-semleges? Ráadásul, az átállás zökkenőmentesebb lehet, azaz a földgáz és a zöld-metán azonos rendszerben szükség szerint kisegítheti egymást.
Értem én, hogy létezik olyan hogy geo-hidrogén és állítólag 200 évig elég mindenkinek (olvashatsz róla ITT), de akkor sincs hozzá infrastruktúránk. Tehát meg ebben az esetben is megfontolandó, a zöld-metánra alakítás lehetősége.
Mindemellett ígéretes sikerekről is olvashatunk ITT, hogy a Max Planck Intézet áttörése lehetővé teszi, hogy egy különleges kristály segítségével kétszázszorosára növeljék a vízbontás hatékonyságát. Hát akkor kétszázszorosan is megfontolandó, hogy ne alakítsuk-e tovább zöld-metánná.